https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/prachatice-chteji-na-strese-teplarny-postavit-fotovoltaickou-elektrarnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prachatice chtějí na střeše teplárny postavit fotovoltaickou elektrárnu

25.1.2023 00:20 | PRACHATICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Prachatice plánují, že na střeše své teplárny postaví fotovoltaickou elektrárnu. Zprovoznit by ji město chtělo ještě letos. Radnice chystá i další energetické projekty. Plyn má nakoupený za příznivé ceny na dva roky dopředu, i proto drží cenu tepla stejnou jako loni, řekl prachatický starosta Jan Bauer (ODS).
 

Společnost Tepelné hospodářství Prachatice letos zrekonstruuje teplovod za obchodním domem Prior či spalinové ventilátory pro horkovodní kotle. Ještě letos by mohla vzniknout na střechách teplárny solární elektrárna. "Jednatel společnosti představil investiční projekty co se týče kogenerace a fotovoltaiky. Potřebujeme je ještě posoudit. Strategickým rozvojem teplárny se budeme v příštích týdnech intenzivně zabývat," řekl starosta. Výši investic neuvedl.

Městská teplárna je na plyn. Prachatice koupily již předloni na jaře plyn na burze v Lipsku do roku 2024, teplárna tak nemusí několik let zdražovat. Elektřinu koupilo předloni město na burze v Kladně pro loňský a letošní rok, řekl ČTK na podzim bývalý starosta Martin Malý (Nezávislí).

"Musím pochválit své předchůdce. Máme výhodné ceny, a i proto si můžeme dovolit mimořádně příznivé ceny tepla pro obyvatele na následující dva roky. Teplo je o stovky korun levnější než ve srovnatelných městech," řekl Bauer. Cena za teplo činí 689,92 Kč/Gj včetně DPH. V Prachaticích zdražili letos proti loňsku jen vodné a stočné, o 22 procent na 109,72 Kč včetně DPH za metr krychlový. Při průměrné spotřebě to je ročně na člověka o 1,6 Kč denně navíc.

Prachatice, v nichž žije téměř 11 000 lidí, mají letos rozpočet s příjmy 305,6 milionu a výdaji 315,4 milionu korun. Schodek necelých deset milionů pokryjí z rezerv minulých let. Město investuje 44 milionů. Radní počítají v rozpočtu i s penězi na přípravu projektů spjatých s bydlením a energetickými úsporami. Chystají návrat akce Bohemia Jazz Fest do města, chtějí také zavést farmářské trhy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist