https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/praci-prostredky-budou-setrnejsi-k-zivotnimu-prostredi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prací prostředky budou šetrnější k životnímu prostředí

22.7.2001 15:15 | PRAHA (ČIA)
Postupné snižování dopadu pracích prostředků na životní prostředí je obsahem dohody, kterou v pondělí 23. července podepíše Sdružení výrobců mýdla a čisticích a pracích prostředků ČR (SVMČPP) s ministrem životního prostředí Milošem Kužvartem. ČIA o tom informovala tisková mluvčí jednoho z členů SVMČPP, Marie Logrová z akciové společnosti Setuza.
 

Dohoda zavazuje členy sdružení dodržovat od roku 2005 ve všech výrobcích, kterých se dohoda týká, limity pro bezfosfátové prací prostředky. Limity pro prací prostředky s obsahem fosfátu budou přitom platit do konce roku 2004. "O postupných bilančních limitech budou smluvní strany v průběhu letošního roku jednat. Dnes dohoda limituje obsah fosforu maximálně 5,5 procenty. Pokud se jedná o bezfosfátové prací prostředky, alkylfosfonany jako fosfor jsou dohodou limitovány do jednoho procenta," informovala Logrová

Součástí Dohody, jejíž znění vychází z postupů doporučovaných EU, je i povinnost výrazně označovat nově uváděné bezfosfátové prací prostředky na trh, dokument obsahuje i sankce při nedodržování dojednaných pravidel. Původní znění dohody bylo uzavřeno mezi MŽP a SVMČPP v roce 1995, cílem je omezování nežádoucích vlivů používaných pracích prostředků na životní prostředí, zvláště na kvalitu povrchových vod. Dalším z faktorů je stanovení limitů pro obsah příměsí v těchto prostředcích a dále stanovení doporučených postupů ke snižování těchto limitů Dohoda se vztahuje na prací prostředky určené pro použití malospotřebiteli. Vedle Setuzy jsou členy SVMČPP v ČR firmy UNILEVER ČR, spol. s r. o., PROCTER and GAMBLE, v. o. s., HENKEL ČR, spol. s r. o., a BENCKISER, spol. s r. o.

Fosfáty v přírodě výrazně urychlují růst flóry (zemědělci je proto používají při hnojení), která potom negativně ovlivňuje faunu. Nejznámějším projevem jsou řasy v rybnících, které omezují přístup kyslíku pro dýchání ryb a u lidí způsobují alergie.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist