Před 25 lety byla otevřena soukromá zoo v Chlebech na Nymbursku
Nejvzácnějším zvířetem v zoo jsou opice druhu langur duk, kterých na světě žije jen asi tisíc jedinců. Chlebská zoo dostala v roce 2019 ocenění Bílý slon za jejich odchov. K úspěchům patří také první odchov tetřívka kavkazského a koroptve pouštní na světě a zhruba 20 prvních odchovů v Česku.
Zastoupeny jsou všechny skupiny od nejpočetnějších savců a ptáků přes plazy a obojživelníky až po ryby a bezobratlé - ze všech kontinentů (kromě Antarktidy) - a také množství rostlin. V roce 2014 se otevřela část s výběhem velbloudů dvouhrbých, daňků, terárii a moderním dětským hřištěm. Největší dosavadní investicí je pavilon lva berberského otevřený v roce 2020.
Letos mají majitelé zoo v plánu začít se stavbou pavilonu zeber a prasat savanových za deset milionů korun. Franěk využívá při budování zahrady řadu herních a edukačních prvků. "U lvince jsme letos instalovali novou trampolínu 15 na 15 metrů, děti skáčou a na jedné straně vidí lvy, na druhé straně bude brzy pavilon zeber, postavíme i novou palačinkárnu a toalety," doplnil.
Zřejmě neuskutečnitelným Fraňkovým snem je mít pavilon žiraf, láká ho i kahau nosatý. "Můj příběh se zvířaty začal už v dětství, kdy jsem k nim měl velmi blízko, a provází mě po celý život, v zoo jsem měl první rande, žádal jsem v něm o ruku svoji ženu," řekl Franěk. Jako stavební inženýr si zahradu sám navrhl a vyprojektoval.
Návštěvnost chlebské zahrady byla loni doposud nejvyšší od jejího otevření, i přes covidová omezení do ní zavítalo zhruba 100 000 lidí. Franěk se obával, že letošní zdražování odradí od návštěv zejména školy, ale zatím se to podle něj nepotvrzuje a návštěvnost je dobrá.
reklama