https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/predchazej-neplytvej-a-sdilej-je-hlavni-tema-konference-zamerene-na-predchazeni-vzniku-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Předcházej, neplýtvej a sdílej - to je hlavní téma konference zaměřené na předcházení vzniku odpadů

10.8.2017 15:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od roku 2024 bude zakázáno skládkovat komunální odpad. Jaké to bude pak?
Od roku 2024 bude zakázáno skládkovat komunální odpad. Jaké to bude pak?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rok 2024 přinese zákaz skládkování odpadů. Od roku 2018 musí prodejny s plochou nad 400 m2 darovat neprodejné potraviny na humanitární a charitativní účely. Těmto odpadovým novinkám a obecně tématu předcházení vzniku odpadů se bude věnovat konference Předcházení vzniku odpadů (PVO), která se koná 12. a 13. října v pražském Autoklubu v Opletalově ulici.
 

Program organizátoři skládají v duchu motta „Předcházej, Neplýtvej a Sdílej“. První den konference bude zaměřen především na novinky z české a evropské legislativy v oblasti odpadového hospodářství a ukázky dobrých příkladů implementace principů cirkulární ekonomiky a opětovného použití odpadů v podnikatelské praxi. Následující den bude věnován problematice potravinového odpadu a nové povinnosti velkých obchodních řetězců darovat neprodejné jídlo potravinovým bankám.

Konferenci zahájí ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart, který se zaměří na novinky z české odpadové legislativy. Česko čeká velká výzva v odpadovém hospodářství – rok 2024 přinese zákaz skládkování. Součástí prvního bloku budou přednášky o možnosti financování a podpory projektů oběhového hospodářství. Následně navážou přednášky s ukázkami příkladů dobré praxe.

„I když v České republice nadále narážíme na častou skepsi a krátkozrakost managementu českých podniků, některé společnosti se celosvětovým dopadem se projektům předcházení odpadům nebrání a dokážou díky nim i generovat zisk,“ vysvětluje organizátorka konference Jana Drábková, proč se program zaměřuje hlavně na praktické ukázky fungující praxe.

Dobrými příklady, které na konferenci zazní, jsou například společnost IKEA se svým projektem Druhý život nábytku nebo společnost H & M se svoji exkluzivní fashion kolekcí CONSCIOUS. Do prodejen H & M mohou zákazníci zanést jakékoliv staré oblečení nebo textil, za který posléze dostanou slevu na nákup nové módy. „Touto cestou chceme poskytnout módu a kvalitu za nejlepší cenu co nejvíce udržitelným způsobem. Uzavření smyčky je závazek H & M směrem k udržitelné budoucnosti módy," říká Slavomíra Barnová z české pobočky společnosti H & M. "Cílem je vytvořit cyklus v používání textilií, aby nežádoucí oděvy mohly být znovu použity a recyklovány pro vytvoření nových textilních vláken a posloužit pro výrobu dalších produktů.“Od začátku roku 2018 prodejnám s plochou nad 400 m2 udává povinnost darovat neprodejné potraviny na humanitární a charitativní účely. Ilustrační snímek
Od začátku roku 2018 prodejnám s plochou nad 400 m2 udává povinnost darovat neprodejné potraviny na humanitární a charitativní účely. Ilustrační snímek

Dalším z pilířů oběhového hospodářství a šetrného nakládání se zdroji je sdílená ekonomika, které organizátoři konference budou věnovat poslední blok přednášek prvního dne. V rámci tohoto bloku vystoupí například zakladatel platformy SharyGo Dan Erblach, který představí sdílení jako nový způsob využívání věcí. Impact Hub Praha ukáže sdílenou ekonomiku jako nástroj na vytváření komunit za účelem společného boje se společenskými problémy, jako je ochrana životního prostředí.

Druhý den konference bude věnován výhradně potravinovému odpadu a novele zákona č. 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích, která od začátku roku 2018 prodejnám s plochou nad 400 m2 udává povinnost darovat neprodejné potraviny na humanitární a charitativní účely.

„Samotnou změnu v zákoně reprezentuje zejména jeden obsáhlý odstavec, který však neodpovídá na klíčové otázky spojené s organizací, zodpovědností a financováním darování potravin. S ohledem na aktuálnost jsme se konference rozhodli věnovat druhý den potravinovým odpadům s otevřením široké panelové diskuze k problematice novely zákona,“ vysvětluje výkonný ředitel Českého ekologického manažerského centra Vladimír Študent.

Více podrobností o programu najdete na www.predcházeniodpadu.cz nebo Facebooku.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist