Při dovozech zvířat ze zahraničí platí přísná pravidla
"Každopádně se nevyplácí dovážet něco "načerno". V případě, že jde o zvíře uvedené na seznamu CITES (mezinárodní dohoda o obchodu ohroženými druhy a volně žijícími živočichy a rostlinami) nebo o turistické suvenýry vyrobené z takovýchto zvířat, vystavuje se turista nebezpečí, že mu bude všechno zabaveno, zaplatí pokutu a ještě může být pravomocně odsouzen," uvedl Duben.
Pokud jede kdokoli do ciziny s úmyslem nějaké zvíře dovézt, musí požádat v ČR místně příslušnou veterinární správu (okresní nebo městskou), o stanovení podmínek pro dovoz, jejichž splnění musí potvrdit veterinární autorita země původu. "Jde-li o Citesové zvíře, musí mít člověk i povolení pro vývoz z příslušné země a také doklad o nabytí zvířete. A od českých orgánů ještě povolení z našeho ministerstva životního prostředí. Přiveze-li zvíře do ČR, musí je také zaregistrovat u příslušného okresního úřadu," řekl Duben.
Při transportu zvířete by pak měla být samozřejmostí péče o jeho dobrou pohodu. Zvíře by nemělo být vystaveno ani vysokým, ani nízkým teplotám, mělo by být napájeno a mělo by být větráno. Naopak cestování do zahraničí s kočkou či psem není podle Dubna zas tak složité. "V mezinárodním očkovacím průkazu je třeba mít potvrzené očkování proti vzteklině ne mladší než měsíc a ne starší jednoho roku. Nemá chybět také potvrzení o klinickém vyšetření, které by nemělo být starší než 72 hodin. Pro jistotu je však vhodné se zeptat, nevyžadují-li v zemi určení (či tranzitní zemi) nějaké další podmínky," informoval Duben.
reklama