https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/pri-erupci-sopky-volcan-de-fuegov-v-guatemale-zemrelo-na-69-lidi-vybuch-sopky-je-povazovan-za-jeden-z-nejsilnejsich-v
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Při erupci sopky Volcán de Fuegov v Guatemale zemřelo na 69 lidí. Výbuch sopky je považován za jeden z nejsilnějších v posledních letech

6.6.2018 14:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Volcán de Fuego (na obrázku) je sopka nacházející se na území Guatemaly. Patří k nejaktivnějším vulkánům v Guatemale i celé střední Americe. První zaznamenaná erupce je z roku 1524. Volcán de Fuego se letos probudil již podruhé.
Volcán de Fuego (na obrázku) je sopka nacházející se na území Guatemaly. Patří k nejaktivnějším vulkánům v Guatemale i celé střední Americe. První zaznamenaná erupce je z roku 1524. Volcán de Fuego se letos probudil již podruhé.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Guatemale v neděli vybuchla sopka Volcán de Fuego, erupce stála život nejméně 69 lidí, informoval o tom guatemalský Ústav pro forenzní vědy. Podle úřadů může počet obětí dále narůstat. Zpravodajský server BBC napsal, že podle místních expertů jde o největší erupci od roku 1974. O události informuje například The Guardian.
 

Láva stékající po úbočí sopky údajně dosáhla teploty až 700 stupňů Celsia. Sopečný popel zasáhl území, které obývá cca 1,7 milionu lidí. Úřady nařídily evakuaci více než 3200 lidí. Stovky pracovníků včetně hasičů, policistů a vojáků jsou v terénu a pomáhají.

Sopka Volcán de Fuego.
Sopka Volcán de Fuego.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

V pondělí sopka vybuchla znovu a území bylo zasaženo zemětřesením o síle 5,2 stupně. V osadách Los Lotes a El Rodeo bylo nalezeno 69 mrtvých. Z tohoto počtu bylo pouze 13 identifikováno, neboť těla byla vystavena příliš velké teplotě, proto nebyla k rozeznání, informoval ředitel guatemalského ústavu pro forenzní vědy Fanuel García.

Do nemocnic byly převezeny desítky zraněných a tisíce dalších lidí musely opustit své domovy. K některým obyvatelům se však záchrannému týmu nepodařilo dostat, neboť je od světa odřízly takzvané pyroklastické proudy. Jde o pohyblivou směs žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela, s teplotou od 100 do 1100 °C, pohybující se po sopečném svahu dolů velkou rychlostí. Pyroklastické proudy jsou jedny z nejvíce devastujících forem sopečné činnosti.

Volcán de Fuego (španělsky Ohnivá sopka) je sopka nacházející se na území Guatemaly. Patří k nejaktivnějším vulkánům v Guatemale i celé střední Americe. První zaznamenaná erupce je z roku 1524. Volcán de Fuego se letos probudil podruhé. Guatemalská vláda vyhlásila stav ohrožení v Chimaltenango, Escuintla a Sacatepéquez.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist