Při svozu nebezpečného odpadu bude možné odevzdat i oleje a tuky
Mezi nebezpečný odpad, který je možné při mobilním sběru odevzdat, patří rozpouštědla, kyseliny, zásady, fotochemikálie, pesticidy, barvy, lepidla, pryskyřice, čisticí prostředky, léčiva, odpad s obsahem rtuti a motorové oleje. Dále se pak při svozu vybírají zářivky, baterie či akumulátory.
Nově mohou lidé odevzdat v uzavřených plastových lahvích i jedlé oleje a tuky. "Dojde tak nově k získávání velmi cenné druhotné suroviny, která má široké další využití. Po vyčištění ji lze použít například v zařízeních na výrobu energie, jako jsou kogenerační jednotky, nebo jako přídavek k pohonným hmotám," uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).
Po vysbírání budou oleje předány zpracovateli. Zpracovaný olej z kuchyně může posloužit při výrobě některých hmot, ve stavebnictví může nahradit ropná maziva a podobnému účelu poslouží i v dřevařském průmyslu pro ekologicky šetrnou výrobu. Je možné jej využít i pro výrobu ekologických paliv nebo pro výrobu elektrické energie.
V Praze je možné použitý olej odevzdat také ve sběrných dvorech. Další možností je využít popelnice na potravinářské oleje. Méně ekologickou variantou je pak vyhodit tuk do směsného odpadu. V žádném případě však není vhodné je vylévat do kanalizace, protože ji zanáší a snižuje průtočnost. V krajním případě hrozí ucpání kanalizace. Na tuto problematiku se chce magistrát zaměřit v kampani.
reklama