Případy, kdy exotické zvíře v zajetí zabije člověka, jsou výjimečné
V červnu 1996 tygr ussurijský Ligar v pražské zoo usmrtil dvaadvacetiletého studenta. Tygr na mladíka zaútočil, když se šel po oslavě ukončení školního roku vykoupat do nádrže v tygřím výběhu. Poté, co mladík vstoupil do vody, tygr vyběhl, uštědřil mu ránu tlapou a z vody jej pak za krk vytáhl na souš. Tygr poté nebyl utracen a zemřel v roce 2004 stářím.
V srpnu 2001 nemocná slonice napadla v zoo ve Dvoře Králové nad Labem čtyřiačtyřicetiletého ošetřovatele ve chvíli, kdy jí dával injekci. Muž na následky těžkého zranění po převozu do nemocnice zemřel. Slonice Seta o měsíc později zemřela.
Pozornost vyvolal také případ úmrtí třicetileté ženy z pražských Hlubočep, která zemřela loni v říjnu po uštknutí mambou zelenou. Zemřelá žena byla pravděpodobně majitelkou mamby, která jí unikla z domu v Hlubočepích. Hada, k jehož chovu žena neměla povolení, se podařilo odchytit po třech dnech v nedaleké zahrádkářské osadě.
Další útoky nejen exotických šelem skončily zraněním:
V září 2003 napadl při školní exkurzi v ostravské zoo tygr třináctiletého školáka z Havířova. Chlapce, který tygra vydráždil, zranilo zvíře drápy na hlavě, zádech, hrudníku a ruce. Školák musel být převezen do nemocnice.
V říjnu 2004 napadl a zranil lev soukromého chovatele inspektorku životního prostředí, která mu chtěla zkontrolovat pod kůží na hlavě čip. Žena byla převezena s těžkým zraněním ruky na chirurgické oddělení nemocnice v Chrudimi.
V dubnu 2006 při představení cirkusu Carini v Kroměříži napadl lev krotitele a zranil ho v obličeji.
V listopadu 2012 bílý tygr zranil v liberecké zoo dokonce tři ošetřovatele a poté se asi hodinu volně pohyboval v areálu zahrady. V zoo v té době bylo několik dospělých a dvě desítky dětí. Nikomu z návštěvníků se nic nestalo. Nejvážnější zranění utrpěl mladistvý ošetřovatel, který měl mnohačetná poranění na hlavě, zátylku, v podpaždí i na zádech. Dva a půl metráku vážící zvíře praktikanta chvíli neslo v tlamě.
Těžkým zraněním skončil útok hrošíka liberijského na ošetřovatelku v Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem v září 2012. Žena podstoupila několikahodinovou operaci zvířetem pokousané nohy a hrozilo jí, že o končetinu přijde.
V prosinci 2004 napadla pracovnici královédvorské zoo samice orangutana, v únoru 2011 ve stejné zoo napadla a zranila slonice šestadvacetiletého ošetřovatele.
V Česku žije podle údajů ministerstva životního prostředí z loňského července v zájmových chovech 49 pum, 44 lvů, 34 rysů, 26 servalů, 20 tygrů, 15 ocelotů a osm levhartů. "Česká inspekce životního prostředí uvádí 236 registrovaných lvů a 173 tygrů,“ řekl loni v červenci pro Blesk Zprávy šéf pražské zoo Miroslav Bobek. Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy loni v říjnu řekl, že povolení k chovu jedovatých hadů má v Česku 66 chovatelů, a to celkem na 2735 zvířat.
reklama