Projekt "Slunce do škol" je ukázkou že to jde
Program spočívá v tom, že prvních sto škol, které se do něj přihlásí, má šanci získat až 100% dotaci na koupi a instalaci fotovoltaického panelu o maximálním výkonu 100 Wattů. "Je to demonstrační projekt, který mohou školy velice dobře využít například při fyzikálních praktikách, předmětu Základy ekologie a také jednotliví studenti pro své odborné práce," popisuje možnosti, které program dá školám, Tomáš Nenička, koordinátor klimatické kampaně Greenpeace.
Náklady na projekt odhaduje MŽP podle ing. Jiřího Jiránka, na přibližně 6 miliónů korun. Cena jednoho instalovaného zařízení je tedy počítána přibližně na 60 tisíc korun.
Fotovoltaické panely, schopné vyrábět ze sluneční energie energii elektrickou, jsou u nás v současnosti takřka neznámé. "Jsme na startovní čáře," popisuje dnešní situaci ing. Nenička. Projekt "Slunce do škol" může podle něj přispět k jejich rozšíření.
Tomáš Nenička z Greenpeace (druhý zleva) představil novinářům zařízení, které získají školy v rámci projektu "Slunce do škol." Foto: Jakub Kašpar/EkoList
"V současnosti, při deformovaných cenách energií, jsou fotovoltaická zařízení prakticky nenávratnou investicí," přiznává Jiří Jiránek. Podle něj se ovšem situace změní v okamžiku narovnání cen a rozšíření obchodu s fotovoltaickou technologií. "Rozšířením výroby a zvýšením prodeje s největší pravděpodobností klesne i cena," dodává Jiránek.
Jak připomněl ministr Kužvart, v návrhu zákona o hospodaření s energiemi, který v současné době projednává legislativní rada vlády, je obsažen návrh tzv. "zeleného haléře" - tedy poplatku 2 haléře z každé spotřebované kilowatthodiny elektrické energie. Kromě toho vláda bude deregulovat ceny energií. "Evropská unie také uvažuje o zavedení tzv. ‚uhlíkové daně', která ovšem obnovitelné zdroje dále zvýhodní," říká Kužvart.
reklama