Průměrný Němec ročně vyhodí víc jak 80 kg potravin
Mnohé potraviny se však do našich chladniček ani nedostanou. Například když sklizeň shnije na polích, protože v oblasti chybí dopravní infrastruktura, zelenina nesplňuje předepsané normy, nebo proto, že řetězce supermarketů vykupují jen to nejčerstvější zboží. Podle studie britského odborného pracoviště Institution of Mechanical Engineers se tak 30 až 50 procent celosvětově vyprodukovaných potravin vyhodí. To je přibližně 1,2 až 2 miliardy tun jídla, které by nasytilo tři miliardy lidí. Tato čísla se shodují i se studií Organizace pro výživu a zemědělství (Food And Agriculture Organisation, FAO) provedenou před dvěma lety.
Institution of Mechanical Engineers dále zjistila, že ročně je spotřebováno 550 miliard m3 vody na vypěstování obilovin, které se nikdy nedostanou ke spotřebiteli. Celosvětová spotřeba vody v potravinářské výrobě by mohla do roku 2050 vystoupat na 13 bilionů m3, což je tři a půl krát více, než aktuální celosvětová spotřeba sladké vody.
Tim Fox z Institution of Mechanical Engineers k neuspokojivým výsledkům poznamenal: "Důvody pro tento stav vychází z nedostatečně vyspělé zemědělské techniky přes nedokonalou dopravní a skladovací infrastrukturu až po skutečnost, že supermarkety vyžadují na pohled bezchybné výrobky a výhodnými nabídkami svádí spotřebitele k nakupování příliš velkého množství potravin.“
Roku 2011 v Německu slavil úspěch dokumentární film Taste The Waste zaměřený na zbytečné vyhazování potravin. Nyní vychází zpráva Global Food. Waste Not, Want Not a otázka potravinového odpadu je v posledních několika měsících v Německu častým tématem veřejných diskusí.
reklama