První vlna dotací na nové kotle je u konce, největší zájem je o kombinované kotle uhlí-biomasa
Zda už byly vyčerpány tři miliardy korun, které jsou pro první kolo dotací k dispozici, se ale podle MŽP ukáže až po vyúčtování projektů a na konci druhého kola. Na druhou část roku ho mají naplánované některé kraje, z čímž mohou souviset i podzimní krajské volby.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) mluví o "české kotlíkové revoluci". "Jen za téměř tři měsíce od spuštění příjmu první vlny kotlíkových dotací je jasné, že k roku 2018 bude vyměněno přes 20 tisíc kotlů za nový ekologický kotel nebo tepelné čerpadlo," řekl ČTK. Jeho úřad nyní jedná s Evropskou komisí, zda by bylo možné uvolnit další peníze nad rámec slíbených tří miliard korun.
Pro velký zájem žadatelů byl příjem žádostí v prvním kole skončen v šesti krajích. Jde o Královéhradecký, Jihomoravský, Plzeňský, Zlínský, Pardubický a Moravskoslezský kraj. S žádostmi navíc ukončily příjem také Ústecký a Jihočeský kraj. Obyvatelé Libereckého, Karlovarského, Olomouckého kraje a Vysočiny naopak mohou žádosti stále posílat. Přestože budou dotace vyčerpány, úřady si žádosti schovají do "šuplíku pro příště".
Zhruba 40 procent žádostí přišlo podle předběžných výsledků MŽP na kombinované kotle na uhlí a biomasu. "Osm krajů také hlásilo velký zájem o o tepelná čerpadla, a to v rozmezí od 15 do 25 procent. Kotle čistě na biomasu se pohybují u sedmi krajů v rozmezí od devíti do 40 procent," uvedla Pospíšilová.
Zájem o kotle na plyn do značné míry ovlivňuje podle MŽP míra plynofikace v daném kraji. U deseti krajů je míra poptávky po plynových kotlích od pěti do 20 procent. Nejmenší zájem je o kotle pouze na uhlí.
Podle Českého plynárenského svazu by mohlo být v první vlně nainstalováno až 3500 nových plynových kotlů. Lidé podali podle svazu v sedmi krajích téměř 2200 žádostí o dotaci na kondenzační plynové kotle. Plynem v Česku teď topí nejvíce domácností, odhadem 1,4 milionu.
MŽP chce vyměnit v domácnostech zhruba 80.000 zastaralých kotlů za ekologičtější. Prostřednictvím krajů hodlá na tyto účely vynaložit devět miliard korun z unijních dotací a do roku 2020 vyhlásit tři výzvy. Podmínkou EU bylo zahrnout do dotací nejen výměnu kotlů, ale i energeticky úsporná opatření, například výměnu oken nebo vyvložkování komína.
reklama