Pražské služby budou odvážet velkoobjemový odpad přímo z bytů Pražanů
"Sběrné dvory jsou sice po Praze rovnoměrně rozmístěny, a přesto se nám stává, že někteří občané jej tam nechtějí odvážet sami a nechávají jej ležet u kontejnerů. Proto vznikla naše služba, kdy nejenom přijedeme k zákazníkovi před dům, naložíme a odvezeme odpad, ale rovněž mu jej sneseme z bytu," řekl Roman.
Cena odvozu se odvíjí od velikosti a hmotnosti břemen, počtu pater, odkud je snášen, a vzdálenosti sběrného dvora od domu. Modelově, pokud bude chtít Pražan odvézt do deset kilometrů vzdáleného dvora břemeno o hmotnosti 70 kilogramů a snese si jej před dům, zaplatí 700 korun. V případě, že si jej nechá snést a v domě je výtah, zaplatí asi 900 korun. Nejdražší modelová varianta je odvoz ze čtvrtého patra bez výtahu, kdy za snesení a odvoz lidé zaplatí 1200 korun. Senioři nad 70 let a držitelé průkazu ZTP zaplatí polovinu. "Službu jsme zamýšleli především pro seniory a handicapované, kteří třeba nemají rodinu a nemají tak koho požádat o odvoz a běžné stěhovací služby by pro ně byly drahé," řekla Plamínková.
Nové zaměstnance na tuto službu PSAS nabírat podle Romana nebudou, postarají se o ni týmy, které již nyní svážejí odpad odložený u kontejnerů. "Nad rámec své činnosti pouze vyběhnou nahoru a snesou jej," řekl.
Druhou novinkou pak bude zavedení tichých kontejnerů na sklo. "Někteří občané si stěžují na hluk," řekl Roman. PSAS nyní otestují několik typů nádob. Společně s magistrátem a městskými částmi následně vyberou místa, kde je rozestaví v rámci testovacího provozu. Pokud se osvědčí, budou v ulicích natrvalo. Kde přesně budou a kolik, zatím není jasné.
Většinovým vlastníkem PSAS je hlavní město, menšinovým pak firma AVE CZ Daniela Křetínského. Hospodaření Pražských služeb v loňském roce skončilo ziskem zhruba 91,3 milionu korun, což je o 14 milionů více než v roce 2014.
reklama