Recyklace starých baterií meziročně vzrostla o 13 procent
V roce 2014 lidé vytřídili podle loňské zprávy firmy pouze 33,1 tuny použitých baterií, které obsahují toxické látky. Od letošního roku jsou zpřísněny evropské limity na 45 procent. Podle ochránců životního prostředí někteří lidé baterie do sběru nenosí kvůli tomu, že jsou moc malé. Sběrné boxy by proto měly být co nejblíže. Nová pravidla pro likvidaci baterií navrhuje ministerstvo životního prostředí v novém zákonu o výrobcích s ukončenou životností, který by se měl brzy dostat na vládu.
Nejvíce baterií, přes deset tun, odevzdali lidé v obchodech COOP, které jsou rozšířeny v regionech. Jako nejlepší prodejnu s 846 kilogramy baterií vyhodnotil sběrný systém pardubický Globus v Poděbradské ulici. Ecobat přitom zajišťuje svoz použitých baterií ze 4300 provozoven obchodních řetězců. COOP tvoří téměř 50 procent sběrných míst v rámci prodejní sítě.
Ve většině maloobchodních řetězců došlo v počtu vybraných baterií k nárůstu, někdy i v desítkách procent. To je příklad Globusu s růstem 46,7 procenta, Lidlu s 41,5 procenta nebo Kauflandu, kde do sběrných boxů přibylo o 38,9 procenta baterií více.
Přestože v některé řetězce poskytují dobré podmínky pro recyklaci, jiné na ni zapomínají. "Například společnost Ahold, která vždy patřila k velkým podporovatelům třídění baterií, zaznamenala v meziročním srovnání pokles o 5,7 procenta," upozornil Kratochvíl.
reklama