https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/redorbit-velikost-ptaciho-zobaku-zavisi-na-okolnim-klimatu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

RedOrbit: Velikost ptačího zobáku závisí na okolním klimatu

19.7.2010 13:42 | PRAHA/DALLAS (Ecomonitor)
Evoluce ptačích zobáků je závislá na klimatu. Alespoň to tvrdí poslední výzkum prováděný univerzitami v australském Melbourne a v Brock v Kanadě. Při zkoumání velikostí různých zobáků rozmanitých ptačích druhů bylo zjištěno, že ptáci s větším zobákem se spíš vyskytují v teplejších oblastech, zatímco ptactvo z chladnějších krajů má zobáky menší.
 

Tukan obrovský
„Napříč všemi druhy byla velmi silná spojitost mezi délkou zobáku a nadmořskou výškou, zeměpisnou šířkou a teplotou prostředí,“ potvrzuje Matt Symonds z univerzity v Meblourne. Na obrázku tukan obrovský, obyvatel lesů střední a jižní Ameriky.
Foto: Radomír Dohnal/Ekolist.cz
Tvar a velikost zobáků je obvykle vysvětlována jejich rolí při získávání potravy nebo jako znak důležitý pro opačné pohlaví při výběru partnera. Probíhající výzkum ale ukázal, že kromě těchto dvou funkcí zastává zobák ještě funkci třetí, méně zřetelnou. Zobák slouží k regulaci tělesného tepla.

Díky termovizním snímkům se ukázalo, že například tukanovití ptáci nebo husy se dokážou prostřednictvím svého zobáku zbavovat velkého množství tělesného tepla. „Ptáci se na rozdíl od lidí nepotí, ale mohou použít zobáky k tomu, aby redukovali svou tělesnou teplotu a zabránili přehřátí,“ říká Glenn Tattersall z katedry biologických věd univerzity Brock.

„Zajímalo nás, jestli má tato funkce nějaké evoluční souvislosti, a tak jsme se rozhodli porovnat zobáky různých tvarů a velikostí napříč širokým druhovým spektrem ptačího světa,“ říká Tattersall. Zkoumáno bylo 214 druhů z různých skupin, včetně tukanovitých, vousákovitých, australských papoušků, pásovníků, racků, rybáků a tučňáků.

„Napříč všemi druhy byla velmi silná spojitost mezi délkou zobáku a nadmořskou výškou, zeměpisnou šířkou a teplotou prostředí,“ potvrzuje Matt Symonds z katedry zoologie univerzity v Meblourne. „Druhy, které se ve svém prostředí potýkají s nižšími teplotami, mají prostě menší zobáky. Můžeme tedy předpokládat, že existuje evoluční spojitost mezi velikostí ptačího zobáku a jeho rolí při regulaci tělesného tepla ptáků,“ dodává.

V zásadě může být možné, že se v horkém klimatu vyvinuly větší zobáky, aby se ptáci mohli ochlazovat. Vědci ale spíš přemýšlejí o interpretaci, že to byly právě nízké teploty, které kladly omezení a vedly k menším velikostem zobáků. „Je to prostě trochu moc velké omezení pro život, nosit s sebou velký radiátor vyzařující energii, když je kolem chladné prostředí,“ dodává Symonds.

Výzkum potvrzuje 133 let starou ekologickou teorii, známou jako Allenovo pravidlo, která předpokládá, že tělní výrůstky jako například končetiny, uši nebo ocas, budou menší v chladnějších podmínkách, aby se minimalizovaly tepelné ztráty. Symonds potvrzuje, že dosud nebyl evidován dostatek důkazů pro praktické ověření tohoto pravidla na dostatečně velké skupině živočichů. „Je to vlastně první studie tohoto rozsahu, která tuto teorii ověřuje a ukazuje, že velikost ptačích zobáků souvisí s okolním klimatem,“ říká Tattersall.

Podle zprávy Bird Bill Size Depends On Climate vydané na RedOrbit 23. června 2010.


reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist