https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/respekt-vetrne-elektrarny-jsou-rok-od-roku-pro-svet-pritazlivejsi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Respekt: Větrné elektrárny jsou rok od roku pro svět přitažlivější

10.6.2003 13:46 | PRAHA/JINDŘICHOVICE POD SMRKEM (EcoMonitor)
Minulý týden v Jindřichovicích pod Smrkem slavnostně pokřtil dvě větrné elektrárny ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Zatímco vláda připravuje novou energetickou politiku postavenou na výrobě připomínající plány z minulého století, obec v severočeském pohraničí vsadila na moderní přístup a předběhla tak vstup České republiky do Evropské unie.
 

Větrné elektrárny totiž prožívají v posledních letech nebývalý rozvoj. Na západ od našich hranic není země, kde by každý rok nepřibylo alespoň několik typických vrtulových věží. K rozvoji napomáhá i směrnice EU, podle které musí členské státy do roku 2010 získávat 8 % energie z obnovitelných zdrojů, píše týdeník Respekt.

Podle informací časopisu European Power News a dánské konzultační firmy BTM, se zvětšuje objem energie získané pomocí větru každý rok o 20 %. Před pěti lety činil celkový výkon větrných elektráren na celém světě pouze 8000 megawattů. Dnes jen Německo, které v devadesátých letech vsadilo na rozvoj obnovitelných zdrojů, vyrobí o třetinu více energie a mluví se o něm jako jedničce ve využívání alternativní energie.

K velkým příznivcům se v posledních letech také počítají Spojené státy (4700 MW) a Španělsko (4800 MW), nebo například tradičně ekologické Dánsko (2800 MW). Velká Británie v současnosti pronajímá část svého pobřeží firmám, které by měli vystavět 18 větrných farem zásobujících elektřinou až milión běžných domácností. Stejně ambiciózní plány již schválili Irové a významné rozšiřování větrných elektráren chystají také ve Francii, Holandsku, Švédsku a Finsku.

"Obnovitelné zdroje už se konečně staly životaschopným hráčem na mezinárodním energetickém trhu," pochvaloval vývoj situace prezident Evropské asociace pro větrnou energii Klaus Rave na předvánočním zasedání v Bruselu. Zveřejnil optimistické propočty, podle kterých by měly státy Unie dosáhnout v roce 2050 celkového výkonu 50 000 megawattů, což odpovídá produkci 25 Temelínských elektráren. Zájem o výrobu elektrického proudu větrnými rotory je mnohem přitažlivější nejen díky šetrnosti k životnímu prostředí, ale i díky technologickému pokroku. Stožár umístěný v místě s příhodnými atmosférickými podmínkami trvale dosahuje minimálně 80 % svého výkonu. Významně se podařilo snížit hlučnost rotoru a díky zvýšení stožáru a zpomalení rychlosti listů vrtule, představuje elektrárna menší nebezpečí pro ptáky.

Ale přitažlivost obnovitelných zdrojů se netýká jen Evropy a USA. Velkou vlnu zájmu o větrnou energii prožívá téměř celá Jižní Amerika, Čína, Japonsko a především Indie. Nutno dodat, že přes optimismus a velká prohlášení dosud produkce větrné energie nepokrývá více než procento celosvětové výroby elektřiny.

Podle článku týdeníku Respekt "A přece se točí" Josefa Greše 09. 06. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist