Respekt: Větrné elektrárny jsou rok od roku pro svět přitažlivější
Větrné elektrárny totiž prožívají v posledních letech nebývalý rozvoj. Na západ od našich hranic není země, kde by každý rok nepřibylo alespoň několik typických vrtulových věží. K rozvoji napomáhá i směrnice EU, podle které musí členské státy do roku 2010 získávat 8 % energie z obnovitelných zdrojů, píše týdeník Respekt.
Podle informací časopisu European Power News a dánské konzultační firmy BTM, se zvětšuje objem energie získané pomocí větru každý rok o 20 %. Před pěti lety činil celkový výkon větrných elektráren na celém světě pouze 8000 megawattů. Dnes jen Německo, které v devadesátých letech vsadilo na rozvoj obnovitelných zdrojů, vyrobí o třetinu více energie a mluví se o něm jako jedničce ve využívání alternativní energie.
K velkým příznivcům se v posledních letech také počítají Spojené státy (4700 MW) a Španělsko (4800 MW), nebo například tradičně ekologické Dánsko (2800 MW). Velká Británie v současnosti pronajímá část svého pobřeží firmám, které by měli vystavět 18 větrných farem zásobujících elektřinou až milión běžných domácností. Stejně ambiciózní plány již schválili Irové a významné rozšiřování větrných elektráren chystají také ve Francii, Holandsku, Švédsku a Finsku.
"Obnovitelné zdroje už se konečně staly životaschopným hráčem na mezinárodním energetickém trhu," pochvaloval vývoj situace prezident Evropské asociace pro větrnou energii Klaus Rave na předvánočním zasedání v Bruselu. Zveřejnil optimistické propočty, podle kterých by měly státy Unie dosáhnout v roce 2050 celkového výkonu 50 000 megawattů, což odpovídá produkci 25 Temelínských elektráren. Zájem o výrobu elektrického proudu větrnými rotory je mnohem přitažlivější nejen díky šetrnosti k životnímu prostředí, ale i díky technologickému pokroku. Stožár umístěný v místě s příhodnými atmosférickými podmínkami trvale dosahuje minimálně 80 % svého výkonu. Významně se podařilo snížit hlučnost rotoru a díky zvýšení stožáru a zpomalení rychlosti listů vrtule, představuje elektrárna menší nebezpečí pro ptáky.
Ale přitažlivost obnovitelných zdrojů se netýká jen Evropy a USA. Velkou vlnu zájmu o větrnou energii prožívá téměř celá Jižní Amerika, Čína, Japonsko a především Indie. Nutno dodat, že přes optimismus a velká prohlášení dosud produkce větrné energie nepokrývá více než procento celosvětové výroby elektřiny.
Podle článku týdeníku Respekt "A přece se točí" Josefa Greše 09. 06. 2003.
reklama