https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/reuters-kterych-zivocichu-je-v-oceanech-nejvice-mikrobu-video
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Kterých živočichů je v oceánech nejvíce? Mikrobů - video

27.4.2010 09:21 | PRAHA/OSLO (Ecomonitor)
Oceánské hlubiny jsou domovem bezpočtu druhů mikrobů. Například bakterie tvaru špaget prý tvoří na dně Tichomoří bělavé rohože o velikosti Řecka. Desetiletý průzkum zaměřený na sčítání mořských živočichů objevil velká množství neznámých mikrobů, drobného zooplanktonu, korýšů, červů a larv, přičemž některé podle Reuters vypadají jako ze science fiction.
 

„V žádné jiné oblasti oceánského života jsme nedospěli při sčítání k tak rozsáhlým objevům jako ve světě mikrobů,“ řekl vedoucí mořského průzkumu Mitch Sogin z Mořské biologické laboratoře ve Woods Hole v Massachusetts.

Průzkum odhaduje šokujících 1.1030 jednotlivých mikrobiálních buněk v oceánech. Podle Reuters by takové množství dohromady vážilo jako 240 miliard afrických slonů. Více poznatků o mikrobech, kteří tvoří 50 až 90 procent z mořské biomasy, pomůže pochopit budoucí změny v oceánech. Pro člověka jsou toxické, ale jsou potravou pro krevety nebo červy.

Největší živé masy na planetě jsou právě „koberce“ na mořských dnech, tvořené obřími multi-buněčnými bakteriemi, které vypadají jako tenké prameny špaget. Žijí ze sirovodíku ve vodách chudých na kyslík v pobřežním pásmu v Tichomoří u Peru a Chile. „Rybáři někdy ani nemůžou zvednout sítě ze dna, protože nachytali víc bakterií než krevet,“ řekl Reuters Victor Gallardo, místopředseda vědeckého řídicího výboru tohoto průzkumu. „Zjistili jsme, že na jeden čtvereční metr je to zhruba jeden kilogram bakterií.“ Pokrývají například souvislou plochu o velikosti Řecka nebo amerického státu Alabama, zhruba tedy 130 tisíc čtverečních kilometrů.

Podle článku Alistera Doyleho „Microbes galore in seas; ´spaghetti´ mats Pacific“ vydaného 18. dubna 2010 na Reuters.com.



reklama

 
Dominika Patrovská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist