Revoluční záchod - zpracuje moč na hnojivo a výkaly na bioplyn. A šetří vodu Video
Singapurský vynález se od běžné záchodové mísy liší tím, že má dva odtoky, jeden na moč a jeden na výkaly. Voda na splachování se šetří použitím podtlakového potrubí, které podobně jako na záchodech v letadle obsah toalety vycucne a odvede do bioreaktoru. Uživatel záchoda může zvolit, zda se má spláchnout moč, nebo celý záchod. Na spláchnutí moči stačí jen 0,2 litru, na spláchnutí stolice pak litr. Běžný záchod s dvou polohovým splachovačem umožňuje spláchnout buď třemi litry nebo šesti.
Univerzitní výzkumníci se rozhodli prototyp záchodu nejprve na ostro vyzkoušet v provozu vlastní univerzity. Pokud se záchod osvědčí, pak si běžný člověk bude moci toaletu pořídit tak za tři roky, doufají vědci.
Co vědce vedlo k inovaci takové běžné věci jako je záchod? Singapur nemá skoro žádné zdroje vlastních surovin. Za to odpadu je hodně. „Nešlo nám jen o to snížit spotřebu vody, ale právě co nejvíce zužitkovat odpad,“ říká Wang Ťing-Jüan, který práce na vývoji vedl.
„Oddělit a zpracovat moč a výkaly hned u zdroje je mnohem efektivnější a levnější, než zpracovávat už smíchané,“ říká Wang Ťing-Jüan. „Naše toaleta umožňuje vcelku levně využít lidské výkaly a moč na výrobu paliva a hnojiva.“
Výsledkem jeden a půl roku trvající práce není jen trochu upravená záchodová mísa nazvaná The No-Mix Vacuum Toilet, ale kompletní systém nakládání s odpady. Výzkumníci předpokládají, že hlavní využití systém najde v nových developerských projektech, hotelech a nebo v oblastech, které nejsou napojeny na kanalizaci.
Jak záchod pracuje? Moč je odvedena do zařízení, které z tekutiny vytáhne dusík, fosfor a draslík, které lze následně využít jako hnojivo. Výkaly putují do bioreaktoru, kde následně vzniká bioplyn. Ten pak lze dál využít jako palivo, a to jak napojením na domovní plynovod, nebo jej využít pro výrobu elektrické energie.
reklama