Samachaar.in: Houby mohou rozkládat nebezpečné plastové odpady
Výzkumníci Mukesh Doble a Trishul Artham tvrdí, že se každý rok vyrobí 2,7 milionu tun polykarbonátových plastů, které obsahují látku bisfenol A (BPA). Studie byla publikována v časopise ACS journal Biomacromolecules. Tato chemikálie zřejmě dokáže narušovat hormonální funkce, což vede k vyšší pravděpodobnosti výskytu rakoviny prsu. Také možná způsobuje onemocnění srdce a cukrovku.
Podle nedávné studie Kaiser Foundation Research Institute, způsobuje BPA poruchy sexuálních funkcí. Studie zkoumala přes 600 mužských zaměstnanců čtyř továren v Číně, kteří jsou vystaveni vysokým hodnotám BPA. U nich vědci naměřili čtyřikrát vyšší frekvenci problémů s erekcí a sedmkrát větší riziko, že budou mít problémy s ejakulací.
Právě z důvodů nebezpečí pro lidské zdraví se vědci snaží najít způsob, jak tyto látky bezpečně likvidovat. Většina nebezpečí totiž hrozí až při dlouhodobém působení látky.
Vědci látku rozkládali tak, že polykarbonáty nejdříve vystavili ultrafialovému záření a vysoké teplotě a pak je pokryli třemi druhy hub, včetně vláknité houby druhu Phanerochaete chrysosporium. Ta se už komerčně využívá při likvidaci škodlivých látek jako jsou polychlorované bifenyly.
Tato houba dokázala rozložit i plast s BPA a využít jej jako zdroj své energie. Vědci také zjistili, že houba roste lépe na „před-rozloženém plastu“.
Podle článku "Green way of decomposing toxic plastic found" zveřejněného na serveru www.samachaar.in dne 03. 02. 2010.
reklama