Sběr nápojových kartonů je pořád na začátku
Podložka z drceného nápojového kartonu. | |
Foto: Hugo Charvát/Ekolist |
„V době, když se tetrapak objevil na českém trhu, šlo o obrovský krok zpět,“ prohlásil na zahájení výstavky pražský radní Petr Štěpánek. V té době se totiž pomalu rozjíždělo třídění a recyklace komunálních odpadů, tedy papíru, plastů a skla, zatímco nápojové kartony nikdo nerecykloval ani nebyla možnost jejich jiného využití. „Tetrapak byl v té době jedním z nejvíce nepřátelských materiálů k životnímu prostředí,“ dodal Štěpánek.
Se sběrem nápojových kartonů, do kterých se balí mléko, ovocné šťávy a víno, se začalo již v roce 2003. O rok později se začaly kartony sbírat také v Praze, která je dnes podle společnosti Tetra Pak „vlajkovou lodí ve sběru této komodity“. Přesto objem recyklovaných kartonů není v žádném případě nijak ohromující. „Ročně se v Česko prodá zhruba 16 tisíc tun tetrapaku, ale množství zpět vybraných obalů je velmi nízké,“ říká Hana Zmítková ze společnosti Tetra Pak Česká republika. Podle ní se k recyklaci vybere asi 5 % materiálu. Jeden obyvatel Prahy tak za tři roky sběru kartonů odevzdal k recyklaci pouhých 30 kusů obalů. „Ale důležité je, že se začalo,“ dodává Zmítková.
Na třetinu sběrných míst v Praze bylo do roku 2005 rozmístěno tisíc těchto nádob, v loňském roce dalších pět set a letos jich je pro Pražany již k dispozici přes dva tisíce. Vedle nádob o objemu 240 litrů, které se vyváží jednou týdně, jsou k dispozici kontejnery o objemu 1100 litrů. Ty se vyváží jednou za dva týdny. „Je důležité, aby lidé nemuseli přemýšlet, kam mají odnášet plast, sklo a papír a kam nápojové kartony,“ prohlásil Petr Štepánek. Slíbil, že do dvou let budou všechna sběrná místa univerzální, bude tedy možné pohodlně třídit jak papír, plast, sklo tak i nápojové kartony.
O vytříděné nápojové kartony je mezi zpracovateli surovin velký zájem. Až ze 75 % je totiž tvoří pevný papír. Dalšími materiály jsou polyethylenová a hliníková folie, které mají chránit obsah. Díky velkému množství kvalitních dlouhých papírových vláken je o zpracovaný materiál zájem v papírnách. Využívá se především při výrobě pevné lepenky.
Studentky VUŠP Alžběta Valentová a Petra Hudečková navrhly pro výstavu modely z metráže nápojového kartonu. | ||
Foto: Hugo Charvát/Ekolist |
Města a obce v rámci plateb systému EKO-KOM dostávají odměnu ve výši 1950 Kč za tunu (bez DPH) za vytřídění nápojových kartonů. Papírny navíc vykupují kartony při splnění kvalitativních parametrů za 500 Kč/t.
Alternativou je zpracování „suchou cestou“, kdy se kartony rozdrtí a za tepla lisují do desek či panelů. Materiál se využívá především ve stavebnictví,
Výstava "Nápojové kartony, třídění a recyklace", která ukazuje výrobky z recyklovaných tetrapaků, je otevřena od 12. září do 12. října v přízemí budovy pražského magistrátu v zákaznickém centru Pražských služeb ve Škodově paláci.
reklama