https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/sciencedaily-k-cemu-je-zivocichum-dobre-pestre-zbarveni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ScienceDaily: K čemu je živočichům dobré pestré zbarvení?

13.11.2009 12:29 | PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor)
Proč má tolik živočišných druhů a zejména jejich samečků tak pestré zbarvení, obrovské rohy a další výrazné znaky? Má pravdu Darwin nebo Lorenz? O nově publikovaném výzkumu informuje server ScienceDaily.
 

Motýlice Hetaerina
Samečci motýlice Hetaerina rozeznají dle svého zabarvení jedince vlastního druhu.
Foto: Hans Hillewaert /Wikimedia Commons

Charles Darwin považoval tyto druhotné pohlavní znaky za významné při výběru partnera. Podle něj jsou výrazné rysy jedince pro partnery přitažlivější. V roce 1962 ale přišel rakouský etolog, zoolog a nositel Nobelovy ceny Konrad Lorenz s tím, že velmi rozmanité zbarvení ryb obývajících korálové útesy může být dobrým prostředkem, jak se vyhnout zbytečnému souboji s jedincem jiného druhu.

Lorenzově myšlence, která byla v evoluční biologii dosti opomíjená, se nyní ve svém výzkumu věnovali Gregory Grether, profesor ekologie a evoluční biologie, a jeho kolega Christopher Anderson. Podle nich se Lorenzova idea nemusí vztahovat pouze na ryby, ale i jiné živočišné skupiny.

Grether a Anderson studovali několik druhů motýlice Hetaerina (příbuzných vážek) a zjistili, že rozdíly ve zbarvení opravdu pomáhají samečkům motýlic odlišit jedince vlastního druhu – tedy potencionálního soupeře - od ostatních druhů, kteří konkurenti nejsou.

"Zjistili jsme, že sameček dokáže na místech, kde se přirozeně vyskytují dva druhy motýlic, díky rozdílům ve zbarvení křídel rozlišit vetřelce vlastního druhu od vetřelce motýlice jiných druhů,“ říká Grether. „Je to jedna z nejjasnějších demonstrací evolučním procesu, který je pravděpodobně v přírodě velmi rozšířený, ale zatím dosti přehlížený," dodává.

"Pokud není žádný důvod, aby spolu dva druhy mezi s sebou agresivně soupeřili – jak to tvrdil Lorenz v případě rybek na korálových útesech - pak je jistě vhodné rozvinout schopnost rozpoznat rozdíl mezi nimi, například přehánění rozdílů ve zbarvení," pokračuje Grether. "Rozdíly v barvě mohou umožnit i samičkám snadněji poznat samečka svého druhu.

Podle článku Why Do Animals, Especially Males, Have So Many Different Colors? ze dne 9. 11. 2009


reklama

 
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist