ScienceDaily: Oběťmi komerčního rybolovu jsou možná miliony mořských želv
Mezi účinná opatření k omezení odlovu želv patří používání kruhových háčků a rybí návnady při rybolovu dlouhým lovným lanem s nástrahami nebo záklopných otvorů ve vlečných sítích, kterými mohou želvy proplout. Na obrázku kareta pravá (Eretmochelys imbricata).
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Ilustrační foto: Hoffryan /Wikimedia Commons |
„Přímé pozorování na palubě a rozhovory s rybáři potvrzují, že skutečně asi 85 000 želv v letech 1990 až 2008 v sítích uvízlo. Ale protože tyto ověřené zprávy pokrývají méně než jedno procento výlovu rybářských flotil a protože mám jen málo zpráv o konkrétní intenzitě rybolovu po celém světě, myslím, že střízlivý odhad odlovu želv je nejméně o řád až dva vyšší,“ tvrdí Bryan Wallace, hlavní autor studie. Wallace je vědecký poradce mezinárodního záchranného programu „Sea Turtle“ a jako většina jeho kolegů spoluautorů je zaměstnán jako výzkumný pracovník v Centru pro ochranu moří při Duke University v Durhamu v USA.
Při přezkoumání globálních dat zjistili, že nejvíc hlášených vedlejších úlovků se vyskytuje při lovu dlouhým lanem s nástrahami v okolí poloostrova Baja California poblíž Mexika. Lov po dně je výjimečný vedlejšími úlovky v oblasti severního Jadranu Středozemního moře a vlečné sítě se plní nejen rybami nejvíc podél pobřeží Uruguaye. Srovnáním výsledků pozorované činnosti pro všechny tři rybolovná zařízení vyvstanuly čtyři regiony, kde jsou želvy rybolovem ohroženy nejvíc: Východní Pacifik, Středomoří, jihozápadní a severozápadní Atlantik.
„Přestože naše údaje jsou pouze kvalifikované odhady, poukazují jasně na to, které rybolovné techniky by měly být v patřičných regionech omezeny, aby mohlo dojít ke snížení ztrát vedlejšími úlovky,“ řekl Wallace. Mezi účinná opatření k omezení odlovu želv – takzvaná TEDs (Turtle Excluder Devices) – patří používání kruhových háčků a rybí návnady při rybolovu dlouhým lovným lanem s nástrahami nebo záklopných otvorů ve vlečných sítích, kterými mohou želvy proplout, pokud skončí uvnitř sítě. Mnoho z těchto účinných opatření bylo navrženo samotnými rybáři, připomíná Wallace.
Úzká spolupráce mezi rybáři a vládou může výrazně snížit množství vedlejších úlovků, jak je vidět na příkladu lovu australských krevet. Důležité jsou povinné úpravy vybavení a zavedení inovativních technologií do praxe. Rybářům pomáhá i „real-time“ databáze TurtleWatch, která denně poskytuje aktualizované informace o teplotě vody a ostatních podmínkách, ze kterých je patrné, kde by se želvy mohly zrovna nacházet, a kde je tedy nutno opatření TEDs aplikovat. Mezi ostatní přístupy pak patří vytvoření nových chráněných mořských oblastí, kde by byl rybolov vyloučen. Tím by se v některých případech zachovala biologická rozmanitost druhů a podpořily se zdravé populace ryb.
„Vedlejší úlovky při rybolovu jsou dnes momentálně největší celosvětovou hrozbou pro populace mořských želv. Mnoho zvířat utone v sítích nebo brzo umírá v důsledku vzniklých zranění,“ řekl Wallace. „Není to ale ztracený případ. Rybáři a zástupci vlád mají nástroje, které mohou efektivně využít ke snížení procenta vedlejších úlovků, zachování biologické rozmanitosti a populací ryb. Želvy nemusí prohrát.“
Podle článku Commercial Fishing Estimated to Kill Millions of Sea Turtles zveřejněného 6. dubna 2010 na serveru ScienceDaily.com.
reklama