ScienceDaily: Sociální vztahy mezi zvířaty mohou mít genetický základ
Blumstein a jeho kolegové studovali čtyři skupiny svišťů žlutobřichých, příbuzných veverek, v Rocky Mountains v Coloradu. Ke studiu sociálního chování zvířat přitom biologové použili stejný typ sociálních statistik, které používá ke studiu lidského chování Google nebo Facebook, píše ScienceDaily.
Sviště v Coloradu vědci studovali už od roku 1962. „Jakmile jsme měli dobrý rodokmen, dostatečné znalosti o genetických vztazích mezi nimi, začali jsme si klást otázky o dědičnosti různého chování – schopnosti chování, které se dědí z generace na generaci,“ říká Blumstein.
Hlavní autorka studie, Amanda Lea, k tomu dodává, že stejně jako lidé jsou někteří svišti poměrně přátelští a jiní agresivní. Podle vědců pak genetické faktory představují přibližně 10 procent z rozdílů v chování mezi svišti, za asi 20 procent pak může sociální prostředí.
„Předpokládali jsme, že přímé a bezprostřední vztahy, nad nimiž má jednotlivec kontrolu, mohou být více geneticky ovlivněné než nepřímé vztahy,“ řekl Blumstein. A to se podle jeho slov i podtvrdilo. Při podrobnějším studiu, ale narazili na překvapivou věc, že schopnost tolerovat agresi je dědičná.
„Získali jsme nové poznatky o významu tolerance k agresivnímu chování,“ řekl Blumstein. „Takto utvářené vztahy jsou důležité pro sociální stabilitu a reprodukční úspěch. Věřím, že tyto myšlenky platí nejen v populacích sviště,“ uzavírá Blumstein.
Podle článku „Social Relationships in Animals Have a Genetic Basis, New Research Reveals“ z 8. 12. 2010.
reklama