Unikátní video potvrdilo, že i ryby umí používat nástroje
Videozáběry pořídil v roce 2009 poblíž tichomořského souostroví Palau profesor ekologie a evoluční biologie Giacomo Bernardi. „Na záběrech vidíme, jak pyskoun vyhrabává a odlupuje škebli, poté vyhledává vhodné místo na mořském dně a opakovaně proti tvrdé skále škeblí vrhá, než praskne,“ popisuje Bernardi pozorování. „K tomu je nutné myslet dopředu, protože k takovému úkonu je potřeba zvládnout několik kroků. A to je pro ryby docela těžká věc.“ Obdobně se prý i chovají pyskouni Schleonleinovi z australského Velkého bariérového útesu nebo pruhovaní kněžíci Hardwickovi.
Zmíněné chování některých útesových ryb literatura již zmiňovala, písemné záznamy měly dosud spíš anekdotární charakter. Pořízené záběry jsou vůbec prvním důkazem o tomto nezvyklém jevu.
„Čeleď pyskounovitých je zajímavá a rozmanitá skupina ryb,“ tvrdí Bernardi. „Jsou to dravci s velmi citlivým čichem a zrakem. A vypadá to, že používání nástrojů je v celé čeledi evolučně hluboce zakořeněno. Možná to umí všichni pyskouni, a my jsme si toho zatím jen nevšimli.“
Pozoruhodné je, že až donedávna se používání nástrojů přičítalo pouze člověku. V roce 1960 způsobila obrovský rozruch primatoložka Jane Goodallová zprávou, že i šimpanzi dokážou používat předměty. Od té doby bylo toto chování pozorováno už u řady živočichů, například u několika druhů ptáků, slonů či delfínů.
Článek byl uveřejněn 28. 9. 2011 na serveru ScienceDaily pod názvem Fish Uses Tool to Dig Up and Crush Clams.
reklama