ScienceDaily: Vývoj netopýřího putování
|
|
Foto: Miloš Anděra/NaturFoto |
Migrace netopýrů je však poměrně vzácný jev. Migrují asi tři procenta z přibližně 1000 druhů netopýrů, přičemž na vzdálenost delší než 1000 km jich odlétá jen zlomek.
Migračním chováním létajících savců se zabývali vědci z americké University of Princeton a Max-Planckova institutu pro ornitologii. Svůj výzkum zaměřili na čeleď netopýrovitých, jelikož 23 ze 32 druhů migrujících netopýrů jsou zástupci právě této čeledi. Jedenáct z těchto druhů migruje na vzdálenosti delší než 1000 km, zbývajících dvanáct druhů přelétá na kratší vzdálenosti, které se pohybují v rozmezí mezi 100 a 1000 km.
Výzkumníci došli k závěru, že migrační chování netopýrů by mohlo být složitější, než se dříve předpokládalo. Vznik i ztráta migračního chování je pravděpodobně založena na rychlém přizpůsobení se novým klimatickým podmínkám nebo změnách v sociálním životě netopýrů.
Pracovník z Max-Planckova institutu pro ScienceDaily řekl: „Předpokládáme, že vývoj migračního chování netopýrovitých je odpovědí na klesající teploty na jejich stanovištích, kdy jsou dočasné migrace do teplejších oblastí nutné.“
Výzkumníci dále zjistili, že existuje souvislost mezi migrací a typem využívaného stanoviště i mezi migrací a geografickým rozšířením. Netopýři přespávající na stromech migrují častěji než jejich příbuzní obývající jeskyně. Možný důvod pro toto chování je fakt, že pro stromové netopýry je obtížnější najít vhodné místo pro spánek.
Podle článku The Evolution of Bat Migration vydaného dne 18. listopadu 2009 na ScienceDaily.
reklama