ScienceDaily: Záchrana goril a slonů začíná u mezilidského porozumění
Rezervace Dzanga-Sangha.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Damiano Luchetti/Wikimedia Commons |
"Ochranářská opatření a správa chráněných oblastí jsou často navrženy s těmi nejlepšími úmysly, ale někdy vědeckým údajům chybí, nebo jsou nesprávné, informace o místní kultuře nebo obchodu, který hraje v této oblasti svoji roli," říká Melissa Remis, antropoložka zabývající se studiem goril. "Péče o přírodu neznamená pouze ochranu volně žijících živočichů, je také nutné vzít v úvahu lidský rozměr, například místní způsob lovu nebo migraci."
Remisová se společně s kulturní antropoložkou Rebeccou Hardinovou z michiganské univerzity zaměřily na problematiku fragmentace lesa, ekoturistiku, kulturu a průmysl v lesní rezervaci Dzanga-Sangha ve Středoafrické republice. Tento les je známý díky výskytu západní nížinné gorily a stádům slonů.
Místní komunity mohou vnímat volně žijící živočichy jako problém, jestliže například ničí jejich úrodu. Jiným zase může vadit ochrana místní přírody, protože chráněné druhy běžně loví či sbírají pro svou obživu.
"Lepší propojení základního výzkumu s ekologickými a sociálními oblastmi by skutečně zlepšilo ochranářské snahy a výsledky, ale také by to zvýšilo důvěru místních komunit, které často cítí k ochraně přírody odpor," řekla Remisová. "Díky rozhovorům s místními obyvateli a zaměstnanci, lépe pochopíme, jak tamní hospodářství a lov ovlivňuje životního prostředí. Tato spolupráce nám pomáhá lépe porozumět, jak na sebe zvířata a lidé vzájemně reagují."
Vědci například zjistili, že selektivní těžba dřeva les prosvětlí a umožní růst novým travním porostům. Tento zdroj potravy pomáhá udržovat populaci místních antilop, které jsou hlavním zdrojem potravy pro většinu lidí v této oblasti a jejichž populace klesá. Někteří místní obyvatelé místo nich loví právě ohrožené gorily. Podle Remisové by tak stabilní populace antilop pomohla tomu, aby ustal lov chráněných druhů.
Antropoložky zároveň dodávají, jak významné jsou tyto druhy i pro kulturu místních obyvatel, jelikož jsou předmětem jejich lidových příběhů a legend. Jejich vyhynutí by tedy mělo vliv i na jejich duchovní život.
Rezervace Dzanga-Sangha byla vytvořena v roce 1991 jako projekt Středoafrické republiky a Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Remis a Hardin a zkoumaly oblast od roku 1990. Poslední sčítání zvířat ukazují, že místní populace goril a slonů klesá i uprostřed chráněné oblasti.
Podle článku Saving Gorillas, Elephants Starts With Understanding Their Human Neighbors ze dne 15. ledna 2010.
reklama