https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/signatari-vyzvy-greenpeace-se-ptaji-obchodu-na-prebytecne-plasty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Signatáři výzvy Greenpeace se ptají obchodů na přebytečné plasty

17.8.2018 10:05 | PRAHA (ČTK)
K výzvě, jež požaduje omezení jednorázových plastů, se během necelých tří týdnů přidalo více než 70 tisíc lidí.
K výzvě, jež požaduje omezení jednorázových plastů, se během necelých tří týdnů přidalo více než 70 tisíc lidí.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Dennis / Pixabay
Signatáři výzvy Plast je past ekologické organizace Greenpeace ČR se obracejí na supermarkety a obchody s dotazem, jak chtějí v budoucnu řešit problematiku plastových obalů. K výzvě, jež požaduje omezení jednorázových plastů, se během necelých tří týdnů přidalo více než 70 tisíc lidí. Informoval o tom tiskový mluvčí hnutí Lukáš Hrábek.
 

"Papriky zabalené po jedné v plastu nebo oloupaný pomeranč v plastové krabičce. Takové obskurnosti už mnoho z nás vidělo na vlastní oči nebo alespoň na fotografiích, které se virálně šíří internetem. Příroda vybavila zeleninu i ovoce svým vlastním obalem, přesto jsou nám mnohdy servírované v přebytečném plastu. Je načase, aby obchody s touto praxí skoncovaly," poznamenal Hrábek. Kampaň také vyzývá nakupující, aby si zboží z nepotřebných plastových obalů přímo v obchodech demonstrativně dali do vlastních tašek či nádob.

Podle Hrábka není problém jen s ovocem a zeleninou. "Když lidé chodí nakupovat, je pro ně velmi těžké vyhnout se výrobkům zabaleným v plastu. Tyto obaly přitom potřebují jen na velmi krátkou dobu, než se dostanou domů, kde většinou zboží stejně přesypou do potravinových dóz či krabiček. Po nákupu tak mohou rovnou vyrazit ke kontejnerům na tříděný odpad," doplnil.

Výzva Plast je past ale není určena jen supermarketům a dalším obchodům. Signatáři skrze ni chtějí vytvořit tlak na politiky. Od ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a europoslanců vyžadují, aby podporovali návrh směrnice o omezení jednorázových plastů, který v květnu představila Evropská komise.

Senát ve středu unijní zákaz podpořil. Vládě na směrnici vadil možný zákaz plastových vatových tyčinek, Brabec ale senátorům přislíbil v této věci změnu stanoviska. Horní komora mimo jiné také podpořila snížení spotřeby plastových nápojových kelímků a nádob na potraviny. V obecné rovině se senát kladně vyjádřil také ke sběru jednorázových plastových lahví od nápojů. Evropská komise žádá členské státy, aby do roku 2025 zajistily sběr 90 procent z nich.

Hnutí Greenpeace a signatáři výzvy dále požadují, aby Česko nad rámec směrnice prosazovalo další kroky, například odstranění nebezpečných chemických látek z používaných plastových materiálů nebo zavedení povinnosti pro výrobce podílet se na úklidu jednorázových plastů z nádrží, vodních toků, moří a oceánů. Organizace doufá, že si ČR vezme příklad z Nového Zélandu. Tamní vláda rozhodla na základě petice s 65 tisíci podpisy o zákazu prodeje jednorázových tašek.

Další fází výzvy Plast je past má být testování vody v českých řekách na přítomnost mikroplastů, které by se mělo uskutečnit v září. Zároveň se Greenpeace připojí k celosvětové úklidové akci a v následné analýze se bude snažit zjistit, které firmy jsou za plasty pohozené v české přírodě zodpovědné, uvedla organizace.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist