Skládka v Rynholci obyvatelům nevadí. Přesto projde modernizací
Těleso skládky, jezírko, testující kvalitu spodních vod a rekultivovaná část.
|
|
Foto: Ekologie |
Výzkum dále ukázal, že jsou s životním prostředím ve svém okolí nejvíce spokojeni obyvatelé Lán, následně obce Nové Strašecí a Rynholec. „Čísla se pohybují v průměru kolem 90 %. Na otázku možných opatření pro další zlepšení prostředí, uvedla většina výsadbu zeleně, přestože dotázaní paradoxně sami nevěděli, kam ji případně umístit, neboť všechny obce jsou velmi zazeleněné,“ uvedl Remr.
„Přivezený odpad se nejprve zváží, zaeviduje se a složí do tělesa skládky, kde je zhutněn a překryt inertním materiálem a zůstane tam ležet. Postupně se z něj začne vyvíjet skládkový plyn, který se využívá na skládce v Rynholci k výrobě bioplynu v kogeneračním jednotkách,“ vysvětluje Petr Svoboda ze společnosti Ekologie. Tato skládka je navíc výjimečná tím, že je založena v povrchovém lomu po těžbě lupku a nevyčnívá tedy nad povrch terénu. Výhodou je, že je lupek, což je typ jílu, funguje jako přirozené těsnění vůči podložnímu materiálu. I tak jsou ale proti průsakům zbudována zvláštní ochranná opatření. „V nejhlubší části lomu je také jezírko s rybami, které fungují jako bioindikátor v situaci, kdyby zespodu pronikly nebezpečné látky,“ doplnil Petr Svoboda.
Po modernizaci bude podle Svobody provoz vypadat tak, že se směsný odpad doveze na třídící linku. Tam se vybere jednak kov, který se odveze pryč a jednak spalitelný odpad, který využije elektrárna. „Počítáme s tím, že se z celkového objemu odpadu 60 tisíc tun ročně spálí zhruba 18 tisíc tun. Ohledně odběratele již máme s konkrétní elektrárnou podepsanou smlouvu o budoucím sepsání smlouvy. Dále bychom to prozatím neradi medializovali," oznámil ředitel Ekologie Jaroslav Kučera. Odpad, který po této selekci zbude projde anaerobní stabilizací s biofiltry, což znamená kontrolovanou mikrobiální přeměnu organických látek bez přístupu vzduchu, neboli tlení. Produkt následně zamíří na vlastní skládku do lomu a jeho obsah bude díky předchozímu procesu daleko menší. Obyvatelé se prý nemusí obávat zápachu pocházejícího z fáze tlení, neboť bude probíhat v hermeticky uzavřených boxech s biologickými filtry.
Na skládku v Rynholci se sváží odpad z Kladenského okresu, oblasti pražských Řep a letiště a části Plzně. Nový provoz by měl být zahájen v roce 2013. Celková investice má dosáhnout 300 milionů korun. „Z Operačního programu životního prostředí máme šanci získat až 40 % nákladů, zbytek pokryjí úvěry a vlastní zdroje,“ uvedla Eva Perglerová ze společnosti Ekologie.
reklama