https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/slovensko-spustilo-turisticky-semafor-portal-s-informacemi-o-vytizeni-turistickych-lokalit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovensko spustilo Turistický semafor, portál s informacemi o vytížení turistických lokalit

12.7.2021 13:37 | BRATISLAVA (ČTK)
Foto | David Jusko / unsplash.com
Slovensko spustilo nový informační portál o návštěvnosti národních parků a dalších chráněných lokalit. Turistům má pomoci při rozhodování o tom, kterou lokalitu si vyberou za cíl svého výletu tak, aby se vyhnuli náporu jiných návštěvníků. Novinářům to řekl státní tajemník (náměstek) ministerstva životního prostředí Juraj Smatana. Webový portál úřady uvedly do provozu po rostoucí návštěvnosti některých turistických oblastí v souvislosti s koronavirovou krizí.
 

Jednotlivé lokality jsou z hlediska náporu návštěvníků rozdělené do tří stupňů. Například při červené barvě, která znamená mnoho turistů na daném území, úřady doporučují vybrat jinou oblast. V tomto stupni byly dnes před polednem dvě trasy ve Vysokých Tatrách, které hlavně před propuknutím koronavirové krize byly častým cílem také českých turistů.

"V národních parcích a v chráněných územích jsme zaznamenali zvýšenou návštěvnost. Slovenské lesy mají až o 2,5 milionu návštěvníků měsíčně více než v období před pandemii. Právě v období, kdy je cestování do zahraničí ztíženo, množství obyvatel Slovenské republiky využilo naší přírodu jako útočiště," uvedl Smatana. Dodal, že mnoho lidí, kteří hledají v přírodě klid, nechce být součástí davu turistů.

Portál zahrnuje údaje o návštěvnosti 230 lokalit. Aktualizovány jsou zatím jednou denně, a to dopoledne na základě informací pracovníků ochrany přírody přímo z terénu. Slovenské úřady neuvažují o tom, že by počty návštěvníků ve vytížených lokalitách omezovaly. Turisté se tak nadále budou moci rozhodnout, do kterých oblastí vyrazí.

Slovensko kvůli šíření nakažlivější mutace minulý týden zpřísnilo pravidla při vstupu na své území. Až na výjimky se karanténě při cestách na Slovensko vyhnou jen lidé, kteří byli očkování proti covidu-19. Kvůli koronavirovým opatřením například podnikatelé ve Vysokých Tatrách už zaznamenali rušení pobytů od hostů z Česka či Polska.


reklama

 
Adrian Bobok
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist