Sochaři na Pustevnách vytváří z písku obří sochy lesních zvířat
Sochy z písku bude tvořit čtveřice umělců po dobu šesti dní. "Nářadí sochařů se liší od práce do ledu či dřeva. K tvorbě soch používají přesevších špachtle a štětce. Na třímetrovou sochu medvěda padne okolo 18 tun písku a udusat jí trvá skoro celý den," uvedla Hrtusová. Než se zkušení sochaři mohli pustit do práce, bylo nutné navezený písek připravit pomocí bagru, dusacího stroje a bednění. Kvůli teplému počasí se musí písek prolévat vodou, spotřebuje se jí více než 100 hektolitrů.
Ačkoliv se podle Hrtusové může zdát, že vytvořit si sochu z písku umí i děti na pískovišti, v případě obřích soch to až tak jednoduché není. "Písek vhodný pro stavbu soch putuje na Pustevny až ze 150 kilometrů vzdálené Vápenky Vítošov. I letos jsme ho na Pustevny navezli 90 tun," uvedla Hrtusová. Na Pustevnách již v lednu tradičně vznikají sochy z ledu, v květnu se tam koná řezbářské sympozium Dřevěné Pustevny. Loni výtvarníci začali v létě pracovat i s pískem. "Díky obrovskému úspěchu projektu Pískoles v loňském roce chceme i letos v létě návštěvníkům Pusteven zpestřit návštěvu tohoto beskydského sedla," podotkla Hrtusová.
Projekt Pískoles loni vznikl v duchu boje proti kůrovci a záchrany beskydských lesů. Dobročinný projekt měl za úkol zábavnou formou vzdělat návštěvníky o problematice kůrovce v českých lesích. Dobrovolné vstupné bylo po skončení loňské výstavy soch z písku využito k výsadbě nového lesa v oblasti postižené kůrovcem. "V letošním roce jsme se zaměřili na důležitost šelem v přírodě a nutnost jejich návratu do beskydských lesů. Ve spolupráci s Hnutím Duha z Olomouce bude letošní výtěžek věnován na pomoc monitoringu šelem, tvorbu přirozených koridorů či aktivní pomoc proti pytláctví," dodala Hrtusová.
reklama