Spiegel online: V dětských kočárcích byly nalezeny chemikálie
„Když malé děti cumlají své kočárky, může to mít negativní účinky na jejich zdraví. Madla, bezpečnostní pásy, polstrování a textilie jsou totiž často kontaminovány škodlivými látkami,“ varuje nadace na svojí internetové stránce. Testu bylo podrobeno celkem 15 dětských kočárků. Podle současných poznatků nepředstavují tyto škodliviny pro děti akutní nebezpečí, ale nikdo neví, jak působí více těchto látek společně, ani jaké jsou důsledky jejich dlouhodobého působení, píše Spiegel online.
Posuzovatelé kritizovali především zjištění, že škodliviny jsou obsaženy i v těch částech, které jsou nevyhnutelně v kontaktu s pokožkou rodičů nebo dětí. „Nic z toho ale není nutné a rozhodně se tomu dá zabránit,“ uvádí studie. To podle názoru nadace dokládá pět testovaných kočárků, ve kterých nebyly nalezeny žádné chemikálie. Kvůli dalším nedostatkům, které souvisely především s manipulací, ale žádný z modelů nebyl označen za velmi dobrý.
Podle rad zveřejněných na webových stránkách nadace by měli být zákazníci při nákupu opatrní. Svoji pozornost by měli v první řadě soustředit na gumu a měkké plasty. Odborníci doporučují zkoušku čichem a varují před materiály, které silně zapáchají. U nově zakoupených kočárků je např. dobré obalit madla textilním materiálem.
Dva z celkového počtu 15 kočárků obsahovaly mimo jiné i polycyklické aromatické uhlovodíky (PAK), které se do těla vstřebávají kůží a mohou způsobit např. rakovinu kůže nebo poškodit genotyp. Právě u dvou kočárků od firem Hauck a Knorr byly jejich koncentrace vysoké, a výrobky byly proto vyhodnoceny jako nevyhovující.
V jiném z testovaných kočárků byly objeveny látky negativně ovlivňující hormonální systém a celkem devět výrobků obsahovalo jako změkčovadla ftaláty. Při výrobě dětských hraček je zakázáno celkem šest látek z této skupiny chemikálií. Podle Sdružení na obranu spotřebitelů ale pro spotřební zboží, jako jsou např. i dětské kočárky, neexistují zákonem stanovené limity. „Uvádět na trh dětské kočárky prokazatelně obsahující karcinogenní látky, je naprosto nemyslitelné. Co jde u společností, jako je VW nebo Mercedes, by mělo u takovéhoto zboží být samozřejmostí,“ říká Edda Műller z centrály sdružení. Podle jeho názoru by měly být nevyhovující kočárky okamžitě staženy z trhu a celou záležitost by měla řešit i Evropská komise. „Komisař pro obranu spotřebitelů Kyprianou by rozhodně měl být aktivní,“ míní Műller.
Podle článku Spiegel online ze dne 30.6.2006.
reklama