Spotřebitelé elektřiny chtějí zpátky peníze
Podle mluvčí SSE Milady Podpěrové je totiž právě dvacetník z každé kilowatthodiny částka, kterou běžný spotřebitel dotuje levné vývozy elektrické energie z ČR. "ČEZ v loňském roce vyvážel elektřinu do zahraničí za cenu 650 Kč/MWh, ale český spotřebitel za ni zaplatil téměř dvakrát tolik, 1150 korun," vysvětluje členka SSE Pavla Dobešová.
Členové Sdružení spotřebitelů elektřiny dnes na Náměstí Míru přesvědčovali kolemjdoucí, aby se připojili k jejich žádosti, aby ČEZ vrátil část peněz, které si nechal za energii zaplatit. Foto: Jakub Kašpar/EkoList
Spotřeba elektrické energie v posledních letech v ČR klesá a ČEZ se tak musí snažit udat přebytečnou energii mimo území ČR. V liberalizovaném prostředí energetického trhu zemí Evropské unie však musí jít s cenou dolů. "Pokud se teď ještě spustí Temelín, pak se tento stav ještě prohloubí. Pro českého spotřebitele, jímž je v tomto případě každý občan ČR, je to nejenom nevýhodné, ale také nespravedlivé," řekla Milada Podpěrová EkoListu.
SSE při svých výpočtech vychází podle Milady Podpěrové z údajů organizací, které se touto problematikou dlouhodoběji zajímají, především agentury SEVEn, EFEE či Greenpeace.
reklama