https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/step-poradi-jak-vest-urad-ekologicky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

STEP poradí, jak vést úřad ekologicky

29.6.2007 18:00 | PRAHA (EkoList)
Síť ekologických poraden (STEP) připravila pro české úřady a jiné veřejné instituce příručku, pomocí které lze zavést tzv. zelené úřadování. „Ekologicky šetrně si může chovat i soukromá společnost, my jsme se ale programově zaměřili na veřejnou správu, protože ta nakládá s veřejnými prostředky. Objem její spotřeby je zároveň natolik veliký, že její poptávka po ekologicky šetrném zboží může ovlivnit nabídku trhu a tím i pro ostatní zpřístupnit ekologické zboží,“ říká Kamila Kanichová, výkonná ředitelka STEP.
 

Co si představit pod zeleným úřadováním? Je to takový provoz úřadu, který se snaží minimalizovat dopady na životní prostředí. Například v oblasti nákupu a zásobování upřednostňuje takové zboží a služby, které jsou ekologicky příznivé. „Cílem není dosažení nějakého konkrétního stavu, ale jde samotný proces ozeleňování. Vždy je totiž možné něco zlepšit. Důležité je nastoupit tu cestu,“ říká Yvonna Gaillyová ze STEPu a dodává, že zatím nejsou žádná konkrétní kritéria pro určení, zda už úřad je dostatečně ekologický. K tomu by podle ní v budoucnu měla sloužit obdoba Ekologicky šetrného výrobku, jakýsi certifikát Ekologicky šetrný úřad. „Ano, touto myšlenkou se zabýváme, ale je to stále jen ve fázi rozmýšlení,“ říká Adéla Petrová z Agentury pro ekologicky šetrné výrobky. Certifikování úřadů bude podle ní složitější proces, než je v současnosti udílení ekoznačky Ekologicky šetrný výrobek. „Úřad je přeci jen něco jiného, než čistící prostředek. K posouzení ekologičnosti úřadu se musí přistoupit podobně komplexně, jako když jsou posuzovány hotely při získávání certifikátu Ekologicky šetrná služba. Nezbytnou podmínkou pro vznik takového certifikátu je samozřejmě také zájem ze strany samotných úřady,“ dodává Petrová.

Kromě toho, že úřad může svými preferencemi ovlivnit nabídku trhu, může jít také vzorem ostatním institucím, firmám nebo občanům. „Určitě působí lépe, když úřad, který vyzývá své občany, aby třídili odpady, má sám dostatečně vybavené kanceláře pro třídění kancelářského odpadu,“ říká Kanichová.

Před odchodem vypni počítač

K ekologickému provozu patří ekologický nábytek. Stůl na snímku má certifikát Ekologicky šetrný výrobek.
K ekologickému provozu patří ekologický nábytek. Stůl na snímku má certifikát Ekologicky šetrný výrobek.
Foto: Martin Mach/EkoList
STEP pro svůj projekt ozeleňování úřadů zadala několik výzkumů, na základě kterých vypracovala svá doporučení. Vysoké učení technické v Brně například zkoumalo spotřebu kancelářských počítačů, a to jak těch v současnosti nejvýkonnějších, tak starších s menším výkonem, které jsou však stále dostačující pro kancelářské práce. Cílem bylo zjistit, jak provozovat počítač, aby jeho spotřeba byla co nejnižší. STEP na základě výsledků doporučuje přepnout počítač i s monitorem do úsporného režimu, pokud se na počítači nebude alespoň 30 minut pracovat – například při přestávce na oběd či pracovní poradě. Je-li počítač v aktivním režimu, může mít příkon kolem 85 W, v úsporném režimu se příkon sníží na 5 W. STEP také doporučuje nastavení monitoru tak, aby se po 5 minutách nečinnosti spustil spořič obrazovky. „Spořičem ale nemyslíme promítání fotek z dovolené nebo jiné podobné aplikace, ale černou obrazovku,“ vysvětluje Kamila Kanichová. Spotřeba 19 palcového LCD monitoru bývá kolem 27 W, v úsporném režimu jeho spotřeba klesne na 2 W.

Podle Kamily Kanichové se často stává, že zůstává počítač zapnutý celý pracovní týden a vypíná se jen na víkend. „Úspornější je počítač každý den po práci vypnout. I tehdy však počítač spotřebovává elektrickou energii, je proto vhodné mít počítač zapojený do zásuvkové lišty s vypínačem, pomocí kterého lze počítač pohodlně odpojit od elektrické sítě,“ říká Kamila Kanichová. Úsporné režimy a vypínání je vhodné použít na další kancelářskou techniku jako tiskárny a kopírky.

Nejde však jen o to, jestli jsou na úřednických počítačích nastaveny úsporné režimy. „Důležitý je už samotný výběr kancelářské techniky. Mezi kritéria výběru nové techniky by měla patřit právě spotřeba,“ říká Kanichová. Česká ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek má pro výpočetní techniku připravené směrnice, v současnosti však o tuto kategorii ekoznačky není mezi výrobci zájem. „Kritéria ekoznačky pro výpočetní techniku jsou však přístupná a lze se jimi řídit při výběru,“ doporučuje Kamila Kanichová.

Cílem těchto opatření je úspora elektrické energie. STEP odkazuje na statistiku americké Agentury na ochranu životního prostředí, podle které se výpočetní a kancelářská technika podílí na spotřebě elektrické energie 20 %. „Snižování spotřeby v této oblasti tak má zcela zásadní význam. Proto by se při nákupu nové techniky měla zohledňovat i její spotřeba,“ doporučuje Kanichová.

Uklízet bez chemie

Jednou z dalších důležitých oblastí, kde se může úřad ozelenit, je úklid. STEP ve spolupráci s odborníky vypracoval zásady ekologického úklidu. Mezi hlavní zásady patří omezení chemických prostředků. „Pro kvalitní úklid stačí teplá voda, nechat čistící prostředek chvíli působit a také mechanické čištění. Při použití mikrovláknových utěrek lze ušetřit až 80 % čistícího prostředku,“ říká Kamila Kanichová. Chemická desinfekce podle ní patří do nemocnic, ale v prostorách úřadu je zbytečná. „Je dobré používat čistící prostředky, které mají ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek. A při aplikaci pak správně dávkovat,“ doporučuje Kanichová.

Ekologicky šetrná zakázka

„Zákon o zadávání veřejných zakázek umožňuje zohlednění ekologických kritérií, bohužel toto ustanovení není v praxi běžně využíváno. Úředníci se bojí, aby ekologickými kritérii nediskriminovali nějaké dodavatele a nedopustili se tak pochybení,“ říká Yvonna Gaillyová. „Proto jsme pro ně ve spolupráci s právníky připravili modelová zadání na nákup kancelářského zboží či služeb. K dispozici jsou na CD, které lze zdarma objednat na e-mailu step@ecn.cz.“

STEP také udělala průzkum trhu, aby zjistila, nakolik jsou na trhu k dostání ekologicky příznivé výrobky. Vytipovala 25 častých kancelářských potřeb a v šesti českých městech zjišťovala jejich dostupnost. „Ve 44 % obchodů byly k dostání sešity z recyklovaného papíru, ve 21 % obchodů lze koupit recyklovaný papír do tiskáren a pákové pořadače z recyklovaného papíru. Zvýrazňovače na vodní bázi lze koupit ve 20 % obchodů,“ říká Yvonna Gaillyová. „Alespoň pětina obchodů nabízí ekologické alternativy k běžným kancelářským potřebám.“

Sluneční panely
Solární panely na střeše ministerstva životního prostředí.
Ilustrační foto: Hugo Charvát/EkoList

K zelenému úřadování mohou přispět i další dílčí věci. „Doporučujeme, aby si daný úřad nechal provést rozbor kvality vody z vodovodního řadu. A pokud tato voda splňuje požadavky na kvalitu, nic nebrání tomu, aby se při oficiálním občerstvení podávala místo balené vody voda z kohoutku,“ říká Kanichová. Je to levnější než balená voda a také nevznikne zbytečný odpad. Podle její kolegyně Yvonny Gaillyové je také ještě potřeba překonat různé mýty a předsudky. „Občas slyšíme, že vypínání počítačům škodí. Díky Vysokému učení technickému víme, že častější vypínání počítačům nijak významně neškodí. Podobně je to s tvrzením, že recyklovaný papír poškozuje tiskárny a kopírky,“ říká Gaillyová.

Jedním z prvních českých úřadů, který se u kdy do ozeleňování úřadu pustil, byl úřad veřejného ochránce práv. „Před šesti lety jsme mu pomohli se začátky, ale od té doby se v tomto směru už osamostatnil. Používají zde recyklovaný papír, třídí kancelářské odpady včetně biologicky rozložitelného, používají úsporné osvětlení nebo používají pro údržbu chodníku posypový materiál, který má ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek,“ vyjmenovává Yvonna Gaillyová. Dalším úřadem, který se vydal touto cestou, je Ministerstvo životního prostředí. „Samozřejmostí je nakupování ekologicky šetrných výrobků a používání recyklovaného papíru. Na oficiální pohoštění kupujeme nápoje ve vratných obalech,“ vyjmenovává tiskový mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Největší investicí do „ozelenění“ byla nová fasáda budovy, která snížila tepelné ztráty. „V roce 2006 jsme díky ní oproti roku 2003 ušetřili 50 % nákladů na vytápění. MŽP také odebírá elektřinu z obnovitelných zdrojů, nainstalovali jsme solární panely. Pro každodenní dopravu pošty používáme Toyotu Prius s hybridním pohonem,“ vypočítává další opatření Jakub Kašpar. Jako další krok k ekologickému provozu uvádí, že veškeré materiály pro porady vedení už nejsou tištěny, ale rozesílány elektronickou poštou. „Každý nový zaměstnanec je v rámci vstupního školení informován i o ekologicky šetrném chování v úřadě,“ uzavírá Jakub Kašpar.

Více informací k zelenému úřadování lze nalézt na webu www.zeleneuradovani.cz.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist