Štítná nad Vláří produkuje nejméně směsného odpadu v zemi
"Gratulujeme všem obcím, které se umístily a kvalifikovaly. Za těmito výsledky je mnohaletá práce. Jako příklad se podívejme na obec Štítná nad Vláří - Popov, která více jak 20 let vede obyvatele k tomu, aby se starali o pěkný vzhled obce, čistý vzduch a prostředí. Toto úsilí jim teď také vyneslo Oskara v jedné z kategorií a dokonce i absolutní vítězství s vůbec nejnižší produkcí odpadů v ČR," uvedl Milan Havel z Arniky.
Starosta Štítné Václav Strnad dnes řekl, že obci výrazně pomohlo třídění bioodpadu. "Byli jsme jedni z prvních, kdo to před několika lety zavedl. Pořídili jsme vybavení na sběr, zřídili vlastní kompostárnu. Bioodpad vyvážíme několikrát týdně, lidé si na to zvykli, jiné věci, plasty, třídili už dříve," uvedl starosta, podle kterého tak výrazně klesl objem směsného odpadu. V obci se ročně sesbírá 150 až 200 tun bioodpadu.
V dalších dvou kategoriích uspěly obce z Plzeňského kraje. Mezi obcemi do tisícovky obyvatel vyprodukovala nejméně odpadu Modrava s roční produkcí 39,3 kilogramu na hlavu. Ve skupině měst s více než 5000 obyvateli uspělo město Kdyně, kde na jednoho člověka připadá 98 kilogramů odpadu za rok.
Arnika oceňuje i obce a města, která produkují pod 150 kilogramů směsného odpadu za rok, ale jsou inspirací pro ostatní. Letos ocenila město Fulnek a obce Staré Hradiště, Dalešice a Mokré. Staré Hradiště má podle organizátorů velmi dobře nastaven systém odpadového hospodářství, Fulneku se již v roce 2014 podařilo snížit produkci směsného komunálního odpadu téměř na 100 kilogramů.
"To je jedna z nejnižších produkcí tohoto odpadu u měst nad 5000 obyvatel. Tohoto výsledku město dosahuje celkovým nastavením systému, osvětou a motivací obyvatel," uvedl Vávra. Dalešice v Libereckém kraji ve velké míře recyklují. Obec Mokré v Královéhradeckém kraji má jednu z nejnižších produkci odpadu v kraji i dobře recykluje.
"I letos se ukazuje, že chytře a efektivně lze s odpady nakládat v obcích všech velikostí. Výzvy a problémy, kterým čelí drobná vesnice a větší město, se samozřejmě liší, nakonec ale vždy rozhoduje ochota samospráv a obyvatel nakládat s odpady šetrně a ekonomicky. Vyplácí se to z ekologického i ekonomického hlediska," uvedl Havel.
Předpokladem pro účast v soutěži je produkce odpadu nižší než 150 kilogramů ročně. Limit zvolili organizátoři soutěže podle hodnoty běžné v sousedních státech, v Česku je ale asi o třetinu vyšší. Města však podle Arniky začínají více třídit i bioodpad, roste tím úroveň recyklace.
jmk sd
reklama