Svoboda zvířat vyzývá k bojkotu firmy Shell
Pracovníci britské organizace na ochranu zvířat SHAC (Stop Huntingdon Animal Cruelty) usvědčili podle Tomáše Poppa ze Svobody zvířat naftařskou společnost Shell, že si "v největší a nejkrutější kontraktní evropské společnosti Huntingdon Life Science (HLS), která denně spotřebuje 500 zvířat k otestování nejrůznějších chemických látek, objednala série experimentů, při kterých musejí nesmyslným a brutálním způsobem umírat živí tvorové."
Laboratoř HLS byla podle dokumentu Svobody zvířat v minulosti několikrát usvědčena z porušování zákona na ochranu zvířat. Předposlední odhalení krutých praktik vedlo téměř k uzavření laboratoře HLS ve Velké Británii (další se nachází v USA).
Podle údajů deníku The Observer se například bude v jednom z experimentů, ke kterému mělo dojít v HLS v Princetonu v USA, "každému ze třiceti sedmi beaglů pilovat kost v noze a poté ocelovým drátem přelomí. To vše bez použití anestetik." Dále byla HLS usvědčena z porušení zákona prováděním série experimentů bez držení platné licence, porušení "Zásad správné laboratorní praxe", zanechání tampónů v těle opice, vedoucí k sepsi a následnému úmrtí, z kroků, které vyústily v úmrtí 31 procent opic do dvaceti čtyř hodin po operaci a usmrcení opice z důvodů čtyřnásobného předávkování léky.
Podle Svobody zvířat si společnost Shell objednala také u HLS toxikologické studie, při kterých byly testovány plastické prvky pro PVC v kabelech, podlahových krytinách a pogumovaném povrchu textilu.
"Shell si nechal testovat například přípravek D911P, jež je používán jako plastová složka pro střešní PVC krytiny a v automobilovém průmyslu. Existují obavy, že testované substance se mohou časem filtrovat do životního prostředí a ovlivnit zdraví člověka. Navíc se tyto látky dají ověřovat alternativními metodami. Shell byl upozorněn na špatné zacházení se zvířaty v HLS, ale přesto si stále tyto pokusy zde objednává. Požadujeme okamžité zastavení těchto krutých a zbytečných experimentů," zdůrazňuje se v prohlášení Svobody zvířat.
reklama