Swissinfo: Basilej rozhoduje o budoucnosti geotermálního vrtu
Otřesy pokračovaly i poté, co byla práce na projektu zastavena. Odborníci nevylučují možnost, že přijdou další a větší zemětřesení. Místní úřady i firma Geopower nyní rozhodují o budoucnosti vrtu. "Zůstává nezodpovězeno příliš mnoho otázek, abychom se mohli rozhodnout, zda dál v projektu pokračovat," řekla podle Swissinfo basilejská zastupitelka Barbara Schneiderová. Předminulý týden basilejská radnice oznámila, že nechá provést kvantitativní analýzu rizik, založenou na nových datech. Analýza rizik bude trvat pravděpodobně rok nebo dva a vrtání bude pokračovat nejdříve za čtyři roky. I přes nezdary basilejské úřady nadále projekt i technologii získávání podzemního tepla podporují.
Z projektu se pomalu stává politická záležitost. Místní lidé jsou kvůli tomu, co se stalo, naštvaní. "Ztratil jsem důvěru v naše úřady. Jak mohl být povolen takový projekt ve městě, které leží na tektonické poruše," řekl Armin Fretz, místní obyvatel, který bydlí osm kilometrů od vrtu.
Od začátku prosince byla voda vtlačována do horniny 5 kilometrů pod zemským povrchem, avšak pouze několik dní, dokud nepřišly tři větší otřesy a více než stovka malých. Následovalo 700 žádostí o kompenzaci škod, nejčastěji popraskaných zdí, píše Swissinfo. Markus Melzl, mluvčí úřadu státního zástupce, řekl, že obdržel rovněž okolo 200 oficiálních stížností na ohrožení veřejného zdraví a majetku. Podle něj by firma Geopower měla být obviněna za nedbalost.
Pod palbou kritiky je firma společně s úřady i za poskytování informací. Zastupitelka Schneiderová uznala, že obyvatelé Basileje byli na případné otřesy špatně připraveni. Projekt ostře kritizují i experti. Nicolas Deichmann ze švýcarské seismologické služby si stěžuje, že s jeho organizací nikdo projekt při schvalování nekonzultoval, píše Swissinfo. Seismologická služba i další odborníci tvrdí, že upozorňovali na to, že nebezpečí možných otřesů není možné ignorovat a že je potřeba o tom informovat úřady i veřejnost. "Hlubinné vrty již byly provedeny mnohokrát," říká Nicolas Deichmann. "Avšak v jiných geologických podmínkách, než jaké jsou pod Basilejí."
Podle článku na serveru Swissinfo ze dne 1. 2. 2007
reklama