Tresky obětí politického kompromisu
Alarmující stav tresčí populace je v oblastech Severního moře, Irského moře, na východě kanálu La Manche, západně od Skotska a ve Skagerraku.
Aby nedošlo ke krachu rybářských společností v dotčených zemích (zejména Irsko, Skotsko, Dánsko, Švédsko, Německo a Belgie), přistoupila komise na kompromis - redukce tzv. Absolutního povoleného úlovku (TAC) o 45 %, tedy nikoliv úplný zákaz lovu. Mínění komisaře pro zemědělství, rozvoj venkova a rybolov Franze Fischlera je však odlišné.
Fischler zastává názor, že za kritický stav populace tresek si mohou vlády členských zemí samy, společně s rybím průmyslem. "Nechci říkat 'já jsem vám to říkal'. Ale je k vzteku, že přes opakovaná varování před strašnými následky nedošlo k žádné aktivitě a naše nejhorší obavy se naplnily," rozčiloval se Franz Fischler před prosincovým zasedáním komise.
Příčinou katastrofy jsou podle Fischlera zejména absence efektivní péče o zachování rybí populace a nedostatek kontrolních opatření, který napomáhá ilegálnímu pirátskému výlovu.
Ekologické hnutí WWF vidí výsledek rozhodnutí komise daleko pesimističtěji. "WWF je přesvědčen, že toto je rozsudek smrti pro tresky v Severním moři. Tresky byly obětovány v zájmu politické dohody," řekl Karl Wagner, ředitel kampaně WWF zaměřené na rybářství. WWF kritizuje Evropskou unii za dvacetiletou tzv. Společnou politiku rybolovu (Common Fisheries Policy - CFP), která podle hnutí "napomohla k přírodní pohromě, jejímiž jsme nyní svědky".
reklama