Třídění odpadu má být v zájmu obce, volá Hnutí Duha
Pokud by u nás recyklace stoupla na úroveň Německa, ušetřilo by se takové množství odpadků, které by mohlo pokrýt pražské Staroměstské náměstí do výšky 272 metrů, říká Hnutí Duha a dodává, že se v České republice každý rok zbytečně vyhazují recyklovatelné suroviny za 3 miliardy korun. Naplnily by prý vlak, který by sahal po trati od Karlových Varů do Zlína, nebo frontu 173 000 popelářských aut. Vše, co končí na skládkách či ve spalovnách je pak potřeba nahradit přírodními materiály: a ty je nutno někde vytěžit, vydolovat nebo vykácet, připomínají aktivisté.
Například v Jihomoravském kraji se podle posledních dostupných statistik vytřídí 28 procent komunálního odpadu, jeho zbývající část končí v brněnské spalovně nebo na skládkách. Ekologičtí aktivisté si myslí, že jihomoravské obce své občany málo motivují k třídění odpadů. Kdyby recyklace stoupla na 50 procent jako v sousedním Německu, ušetřilo by se v kraji 104 000 tun odpadu. Zároveň by se toto množství užilo jako sběrná surovina, uvedlo v tiskové zprávě Hnutí Duha.
Podle ekologických aktivistů by takové množství odpadu pokrylo brněnské centrální náměstí Svobody do výše 21 metrů. Hnutí Duha navrhuje, aby obce na třídění odpadu na svém území měly v budoucnu i ekonomický zájem. Mohly by prý například dostávat recyklační slevy, tedy nižší poplatky na skládkování.
„Recyklační sleva by motivovala radnice, aby po vzoru úspěšných evropských sousedů domácnostem usnadnily třídění – takže recyklovat odpad bude nejen správné, ale také snadné,“ říká Hnutí Duha, které prosazuje, aby ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zařadil recyklační slevu do chystaného zákona o odpadech.
Podle posledního dostupného vyhodnocení krajského plánu odpadového hospodářství vyprodukovaly domácnosti v roce 2009 téměř 337 000 tun směsného komunálního odpadu. Velká část z něj skončila na skládkách. Krajský plán počítá s tím, že množství odpadků vyvážených na skládky mělo v roce 2010 klesnout na 20 procent množství roku 2000. Má k tomu pomoci i dokončená modernizace brněnské spalovny. Podle vyhodnocení odpadového plánu se však cíl nejspíš nepodařilo splnit, protože za prvních devět let desetiletého období množství kleslo toto množství jen o devět procent. Údaje za rok 2010 zatím kraj nezveřejnil.
Nástroj, jak přimět k třídění i méně ekologicky smýšlející, letos vymysleli v Tišnově. Lidem začali platit za vytříděné PET lahve. Podle starosty Jana Schneidera (ČSSD) se městu i tak svoz tříděného odpadu vyplatí - obyvatelé dostávají čtyři koruny za kilogram PET lahví, radnice od odběratele inkasuje šest korun.
Ostatní obce se podle Schneidera do podobné záležitosti nepouštějí, protože je organizačně složitá. "Musí se pořídit váha, čtečka, počítačový program," uvedl. Radnice také musela zajistit svoz i natištění a distribuci čárových kódů rodinám, které se do systému chtějí zapojit.
Některé kraje nečekají, zda budou v zákoně recyklační slevy a převzaly iniciativu do svých rukou - v Jihočeském kraji pořádají různé soutěže, informují občany i děti a propagují recyklaci, obdobně jako ve Středočeském kraji. Webové stránky podporující třídění odpadu má i Kraj Vysočina. Třídění odpadů má v ČR dokonce i svůj fanklub
reklama