Úřady ve Zlínském kraji plošné kontroly kvůli topení nechystají
"Pověření pracovníci oddělení ochrany ovzduší jsou dostatečně vyškoleni a vědí, jak provádět kontroly kotlů v domácnosti," uvedl na dotaz ČTK mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák. Dodal, že úřad nebude kontrolovat všechny domácí kotle ve Zlíně a ve správním obvodu obce s rozšířenou působností. Kontrola čeká jen ty, kteří poruší povinnosti stanovené zákonem.
K podezření mohou úředníci podle Dvořáka dospět vlastní činností nebo na základě podnětu od jiné osoby či orgánu veřejné správy. "Obecní úřad obce s rozšířenou působností je povinen přijímat takové podněty a zkoumat, zda jsou dány důvody k zahájení sankčního řízení či uložení nápravného opatření," dodal Dvořák.
Ve Vsetíně podle mluvčí radnice Adély Kousalové úředníci vyrazí na namátkové kontroly v domácnostech. V Uherském Hradišti budou podle Romana Šimečka z radničního odboru stavebního úřadu a životního prostředí prioritou kontroly na základě podnětů na konkrétní topeniště, popřípadě u lokálních zdrojů, u nichž je například podle kouřové vlečky viditelné porušování právních předpisů.
Podle mluvčí otrokovické radnice Romany Stehlíkové bude kontrolu zajímat stav kotle, jeho typ, kvalita paliva, vzdálenost hořlavých látek od kotle i protokol o technickém stavu kotle vypracovaný odborně způsobilou osobou. Od 1. ledna 2017 ho musejí mít provozovatelé stacionárních zdrojů na pevná paliva, které mají příkon od deseti do 300 kW a které slouží jako zdroj tepla pro ústřední vytápění.
"Smyslem nové právní úpravy by mělo být také to, aby přiměla provozovatele kotlů topit odpovídajícími palivy," uvedl vedoucí odboru životního prostředí radnice ve Valašském Meziříčí Rostislav Frydrych. Úředníky kvůli novele zákona proškolily i radnice v Kroměříži či v Uherském Brodě. "Jiná opatření se prozatím nepřipravují," řekla mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká.
Fyzická kontrola kotlů by měla být až krajním řešením. Mohla by přijít, pokud by se důvodné podezření na porušení zákona objevilo opakovaně. Úředníci budou muset majitele nejdříve písemně vyzvat, aby zjednal nápravu, a informovat ho, co v opačném případě může nastat. Lidem, kteří by pracovníky kontroly domů nepustili, by hrozil postih až 50.000 korun, stejně jako za topení nevhodným materiálem.
reklama