Ústí v parku ukázalo obsah popelnic. Průměrně polovina odpadu se dá třídit

Uprostřed parku se zástupci firmy Green Solution, jež rozbor odpadu pro EKO-KOM dělá, věnovali třídění odpadků ze dvou vzorků. První dovezli popeláři z vilové čtvrti, druhý z místních sídlišť. "V průměru polovina obsahu odpadu končí ve směsném odpadu zbytečně," řekl Mojžíš. Město podle něj získá přehled o tom, jak si lidé v třídění vedou, za několik dní.
Ve městě je okolo 470 stanovišť na tříděný odpad. Zhruba 2600 domácností požádalo o nádoby na bioodpad, ačkoliv ve vzorku odpadu ze směsi z vilové zástavby byl zastoupen v poměrně velkém množství. Ve městě jsou také popelnice na textil či elektroodpad, plechovky lze umístit do kontejnerů na plast.
Poplatek za odpad zastupitelé zrušili v roce 2017. Jeho opětovné zavedení krátce po komunálních volbách schválilo zastupitelstvo v roce 2022. V krajském městě vládne ANO s SPD a dvěma nezávislými zastupiteli. Poplatek za svoz komunální odpadu ve městě nyní činí 720 korun za osobu a rok. Děti do 18 let jsou od něj osvobozeny, senioři nad 65 let platí polovinu. Motivovat obyvatele, pokud budou odpad třídit víc, nezvyšováním poplatku, město neplánuje. "Jdeme určitě cestou pozitivní a nechceme nikoho penalizovat, ale je to cestou osvěty a vysvětlování, že takové aktivity mají smysl," řekl ČTK a Českému rozhlasu náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO).
Velký problém s černými skládkami je ve vyloučených lokalitách. Město přistoupilo ke zvýšení koeficientu daně z nemovitosti u některých problémových objektů. S těmito místy je spojen častější úklid i svoz, což pro město znamená vyšší náklady. Mezi Ústečany je diskutované zrušení svozu objemného odpadu. Náhradní variantu město nadále připravuje. Zřejmě půjde o svoz odpadu tzv. na zavolání.
reklama