V Brně vystavují rekordní paroží a další trofeje, nejstarší je z roku 1730
Výstava zároveň připomíná 100. výročí založení tehdejší Československé myslivecké jednoty. Myslivci proto do Brna přivezli více než 140 významných trofejí z Česka, několik desítek mimořádných trofejí ze Slovenska i další tematické exponáty dokumentující vývoj myslivosti. Jsou vzácné, hned tak se zase vystavovat nebudou, upozorňují organizátoři.
Vystavené trofeje podle předsedy Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty poskytli jak lovci, tak muzea. Příprava prý byla poměrně náročná. "Vše je o vstřícnosti lidí, ale to nejdůležitější v Brně najdete. Ze Slovenska přivezou národní rekordy jelenů, muflonů i kamzíků," uvedl Janota s tím, že také Česko prezentuje své národní rekordy.
Janota je myslivcem od roku 1986, za uplynulé čtyři dekády pozoruje mnoho změn. "Narůstá počet žen, které se myslivosti věnují. A přivedou je k tomu často lovečtí psi, kteří jsou velice populární," uvedl na webu veletrhů Janota. Myslivci se vyrovnávají také s nárůstem stavu spárkaté zvěře, která způsobuje škody. "Takže když to vezmu s nadsázkou, půlka společnosti nám nadává, že střílíme zvířata, a druhá, že střílíme málo,“ popsal Janota. Dalším problémem jsou invazní druhy, třeba norek, psík mývalovitý nebo mýval.
V mysliveckém pavilonu na brněnském výstavišti stovky lidí vybírají například oblečení do lesa, lovecké zaměřovače, dalekohledy, nože a další potřeby, ale také bytové a módní doplňky s tematikou přírody, zvěře či lovu.
reklama