https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-cr-je-evidovano-temer-500-ekologickych-zemedelcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ČR je evidováno téměř 500 ekologických zemědělců

29.5.2001 14:43 | PRAHA (ČIA)
Celkem 456 subjektů se k 30. září loňského roku zabývalo v ČR ekologickým zemědělstvím, a to na ploše 132 000 hektarů zemědělské půdy. Vyplývá to z dosud nejrozsáhlejšího statistického polistopadového šetření v oblasti zemědělství - Agrocenzus 2000, jehož výsledky dnes na tiskové konferenci prezentoval Český statistický úřad (ČSÚ).
 

Ochranářskou funkci plní v ČR podle tohoto šetření 3761 podniků s chráněnou výměrou 135 000 hektarů z titulu ochrany přírody a 163 000 hektarů z titulu ochrany vod. Strukturu výroby zalesněním nebo pěstováním biomasy mění celkem 166 podniků.

Agrocenzus 2000 podle předsedkyně ČSÚ Marie Bohaté poprvé sledoval v oblasti zemědělství ekologické, mimoprodukční a ochranářské funkce. Díky tomu se tak podařilo poprvé podchytit i celou řadu dosud neznámých nebo neúplných údajů, například počet hektarů, na kterých se pěstuje len, léčivé byliny, soja, ale i tabák, konopí či houby. Šetření odhalilo i počet chovaných poníků, perliček, křepelek, pštrosů nebo kožešinových zvířat. ČSÚ také zjistil vybavenost zemědělců moderními technologiemi - zemědělské podniky jsou podle Agrocenzu vybaveny celkem 14 159 osobními počítači a 2464 z nich má již napojení na internet.

Podle náměstka ministra zemědělství pro zemědělskou výrobu Lubomíra Konšela mají data zjištěná v Agrocenzu 2000 velký význam pro samotné ministerstvo. "Poprvé se v něm uplatnilo šetření na využití venkovského prostoru a poprvé se v této oblasti dostáváme do srovnání s ostatními státy v Evropě," konstatoval Konšel. Díky prahovým hodnotám, zejména základnímu kritériu, podle kterého se v šetření objevily všechny subjekty obhospodařující alespoň jeden hektar zemědělské půdy, podchytil Agrocenzus 99 procent veškeré zemědělské činnosti v ČR.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist