V hradeckém kraji se zatím vyměnilo 5200 kotlů. Zájem je o tepelná čerpadla
"O kotlíkové dotace je stále velký zájem," řekl ČTK krajský radní pro regionální rozvoj a dotace Pavel Hečko (ČSSD). Svědčí o tom například to, že pořadník s 1500 místy byl při posledním dotačním kole loni v září zaplněný elektronickými podáními za 40 vteřin.
Radní připomněl, že Královéhradecký kraj byl jedním z prvních, který zavedl podávání žádostí výhradně elektronicky. Lidé tak nemusí před úřadem stát fronty. Problémy s internetovým podáváním žádostí se objevily jen při prvním dotačním kole v lednu 2016, kdy byl kvůli přetížení serveru systém zpočátku pomalý. Po posílení serveru a úpravě systému problémy zmizely.
Osvětu a podporu projektu kraj dává i tím, že pro zájemce o dotace pravidelně pořádá ve větších městech informační semináře. Úspěšným žadatelům kraj také poskytuje zálohy na pořízení nového zdroje vytápění.
První dotační vlna na výměnu kotlů v kraji začala v lednu 2016, druhá v říjnu 2017. Nyní běží třetí vlna, v níž se rozdělují poslední peníze z fondů EU. V první kole třetí vlny bylo mezi 1338 žadatelů rozděleno 157 milionů korun. Druhé kolo třetí vlny začne 2. září a bude se v něm rozdělovat 42 milionů korun, z nichž by mohlo být uspokojeno asi 350 žadatelů.
Registr žadatelů však bude 2. září nastaven na 1800 míst. Kraj si tím vytvoří takzvaný zásobník žadatelů, kteří by dotaci mohli získat z peněz, které kraj ještě získá v budoucnu.
"Kraj se bude snažit o navýšení financí z evropských i státních zdrojů. Proto požádá o dočerpání předchozích grantů ministerstvo životního prostředí. Jedná se minimálně o pět milionů korun," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann. Dále kraj podle něj požádal o registraci do programu Nová zelená úsporám - Adaptační a mitigační opatření, kde je pro Královéhradecký kraj vyčleněno přibližně 79 milionů korun.
Dotaci lze použít na kotel na biomasu, tepelná čerpadla a na plynové kondenzační kotle. Maximální výše podpory v poslední dotační vlně činí až 127.500 korun. Průměrná výše přidělené dotace je zatím na úrovni 106.000 korun.
Program výměny starých kotlů v ČR začal v červenci 2015, kdy ministerstvo životního prostředí vyhlásilo tzv. kotlíkové dotace. Podle ministerstva výměna kotlů v první a druhé dotační vlně pomohla zlepšit ovzduší v zemi. Mimo jiné ročně snížila emise tuhých znečišťujících látek o 2700 tun, emise CO2 o 388.000 tun a emise jemných částic o 427 tun.
reklama