https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-moravskem-krasu-jsou-opravena-turisticka-centra-u-jeskyni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Moravském krasu jsou opravena turistická centra u jeskyní

22.11.2015 15:35 | BLANSKO (ČTK)
V Chráněné krajinné oblasti Moravský kras na Blanensku skončila po deseti letech prací rekonstrukce či úprava turistických center u všech pěti veřejnosti zpřístupněných jeskyní. Ročně je navštíví celkem 350 000 turistů, zájem o ně vzrůstá. Poslední nové centrum vzniklo v uplynulých dnech za 50 milionů korun u Punkevních jeskyní. ČTK to řekl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. Objekty financoval stát ve spolupráci s EU.
 

Zatímco turistická centra před Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi, Kateřinskou jeskyní a Balcarkou jsou v lidovém stylu s použitím dřeva a kamene, nová budova před Punkevními jeskyněmi je z betonu a skla. Připomíná moderní budovy v centrech měst. U jeskyně Výpustek, v níž je starý vojenský protiatomový kryt, slouží jako centrum někdejší vojenský objekt. Přes něj se lidé dostávají do jeskyně po otevření těžkých ocelových dveří.

I před Punkevními jeskyněmi léta stával objekt se sedlovou střechou, byl ale kapacitně nevyhovující. Speleologové jej proto strhli. Na jeho místě vytvořili budovu podle návrhu architektů Gustava Křivinky a Aleše Buriána, kteří jsou tvůrci brněnské stavby AZ Tower. Ta je se svými 111 metry nejvyšší budovou ČR.

Zatímco stavba ostatních turistických center v krasu přišla na asi 30 milionů korun, u Punkevních jeskyní byla dražší i s ohledem na zvolené materiály. Na druhou stranu Punkevní jeskyně jsou nejnavštěvovanějším přírodním podzemím v ČR a ročně do nich zavítá okolo 200.000 lidí, zdůraznil Hebelka. Právě proto jeskyňáři nechtěli klasický ale velmi moderní objekt.

Budovou se prochází do podzemí. Jsou v ní obchody pro turisty a vznikne v ní také expozice o objevování a prozkoumávání nedaleké propasti Macochy. Objekt slouží i jako zázemí pro jeskyňáře. Nově je zastřešeno nedaleké přístaviště na říčce Punkvě. Po ní se plaví turisté v podzemí.



reklama

 
Vladimír Klepáč
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist