V Moravskoslezském kraji loni přibylo nákazy morem i hnilobou včelího plodu
Podle veterinářů se mor včelího plodu úplně vymýtit asi nedá. Přenáší se kontaktem mezi včelami, například při přesunu včelstev mezi včelaři. Nejvíce nakažených včelstev je v kraji obvykle na Frýdecko-Místecku, což je nárazníková oblast u Slovenska i Polska. Nákaza se zjišťuje ze vzorku měli, tedy odpadu, který se tvoří na dnech úlů. Včelstva, u nichž je výskyt nemoci zjištěn, se musí likvidovat, aby se zabránilo šíření nákazy. Obvykle se spálí.
Hniloba včelího plodu nebyla v České republice dlouho. V Čechách se znovu objevila před několika lety a v Moravskoslezském kraji po více než 20 letech předloni poprvé právě na Frýdecko-Místecku. "Včelaři v ochranném pásmu, které bylo vytyčené kolem prvního ohniska, vyšetřovali vzorky měli. Všechna včelstva v tom ochranném pásmu byla vyšetřena a odhalili jsme další ohniska. Takže v podstatě pořád bojujeme s morem včelího plodu a teď nově i s hnilobou. Uvidíme, jak to letos bude pokračovat," řekla Kurzová.
Také hniloba včelího plodu se přenáší kontaktem mezi včelami nebo nářadím. Nákaza je způsobena bakterií, která ale na rozdíl od moru včelího plodu netvoří spory, takže je podle Kurzové lépe zvládnutelná. "Lze i dezinfekcí tuto nákazu zvládnout, nicméně taky postihuje plod u včel a postupem času včelstva hynou. Pokud chovatel neudělá zásah, pokud se nezlikvidují ta nejvíc postižená včelstva a neudělá se dezinfekce, tak přijde časem na stanovišti o včelstva," řekla ředitelka.
V kraji je téměř 6000 včelařů. Zhruba na 8000 stanovištích mají dohromady přes 65 000 včelstev.
reklama