https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-nove-lesni-skolce-u-kromerize-zaseli-v-listopadu-na-dve-tuny-zaludu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V nové lesní školce u Kroměříže zaseli v listopadu na dvě tuny žaludů

2.1.2021 00:46 | KROMĚŘÍŽ (ČTK)
Se sběrem žaludů pro výsev do lesní školky pomohli také zájemci z řad veřejnosti, mezi kterými byli například skauti z Holešova na Kroměřížsku nebo děti a učitelky z mateřské školy v Bílanech.
Se sběrem žaludů pro výsev do lesní školky pomohli také zájemci z řad veřejnosti, mezi kterými byli například skauti z Holešova na Kroměřížsku nebo děti a učitelky z mateřské školy v Bílanech.
Arcibiskupské lesy a statky Olomouc založily v Bílanech, místní části Kroměříže, novou lesní školku. Rozkládá se na ploše 0,75 hektaru, v listopadu v ní lesníci zaseli na dvě tuny žaludů, které pomohli nasbírat zájemci z okolí. Lesní školka poslouží také pro nácvik pěstování a péče o sazenice žákům lesnických oborů ze Střední odborné školy sv. Jana Boska Kroměříž, sdělila ČTK mluvčí podniku Dagmar Málková.
 

"Vlastní vypěstované sazenice dubů vysadíme na lesnických úsecích Zámeček a Záříčí nedaleko Kroměříže, odkud také pochází samotné žaludy," uvedl jednatel společnosti Petr Skočdopole. V minulosti podle něj byla na místě lesní školky bažantnice, takže je půda obohacena o důležité látky, které mohou podpořit růst sazenic. V Bílanech mají Arcibiskupské lesy a statky Olomouc sídlo svého kroměřížského polesí.

Se sběrem žaludů pro výsev do lesní školky pomohli také zájemci z řad veřejnosti, mezi kterými byli například skauti z Holešova na Kroměřížsku nebo děti a učitelky z mateřské školy v Bílanech. "Celkem jsme vykoupili zhruba 3,3 tuny žaludů, z nichž jsme dvě tuny zaseli a zbývajících 1,3 tuny uskladnili pro setí na příští podzim," uvedla Hana Bučková z polesí Kroměříž.

Pro výsev využili lesníci traktor se speciální nástavbou. "Ta radlicemi kypří půdu a vyrývá štěrbiny, do kterých seje žaludy a automaticky je zasypává. Díky tomu je setí mnohem rychlejší a efektivnější," doplnila Bučková.

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc spravují více než 42.000 hektarů lesní půdy, především v Olomouckém a Zlínském kraji. Obnova lesních porostů je pro ně jednou z priorit, proto jen v letošním roce společnost vysadila více než sedm milionů sazenic s převahou listnatých druhů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist