https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-plzenskem-kraji-startuji-dotace-na-vymenu-kotlu-na-tuha-paliva
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Plzeňském kraji startují dotace na výměnu kotlů na tuhá paliva

19.12.2015 14:02 | PLZEŇ (ČTK)
Až 5000 starých kotlů na tuhá paliva za ekologičtější zařízení mohou díky dotacím EU vyměnit za šest let obyvatelé Plzeňského kraje. První výzvu projektu Kotlíkové dotace vyhlásí Plzeňský kraj 20. ledna v 08:00 a lidé se mohou hlásit až do 31. března, dokdy mohou vyčerpat až 162 milionů korun. Na nový zdroj získají od státu díky dotaci EU až 85 procent nákladů, maximálně 127.500 korun. ČTK to řekl radní Plzeňského kraje Václav Štekl (KSČM).
 

Celkem je v kraji asi 40.000 lokálních topenišť na tuhá paliva, které by si lidé měli i kvůli nové legislativě vyměnit.

Peníze mohou jít na nákup nízkoemisních kotlů na biomasu nebo uhlí. Podle náměstka ministra životního prostředí Jana Kříže by měl být největší zájem o kotle spalující uhlí i biomasu, jichž by mělo být až 70 procent. Lidé mohou čerpat dotace, na něž bude kraj přijímat elektronické žádosti, i na tepelné čerpadlo a plynový kotel. Podporu mohou získat rodinné domy splňující energetickou náročnost třídy C. U ostatních bude nutné provést s výměnou kotle alespoň jedno menší opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti domu. Dotace lze propojit s programem Nová Zelená úsporám.

V první ze tří tranší dostane Plzeňský kraj 231 milionů Kč, za něž by se mělo vyměnit asi 1540 kotlů. Prvních 162 milionů Kč rozdělí v příštím roce a na zbylých 69 milionů Kč vyhlásí výzvu v lednu až březnu 2017. Další dvě stejně velké tranše budou následovat do roku 2020.

Lidé mohou získat 70 až 80 procent nákladů podle typu nově pořízeného kotle. Pokud jde o domy v pevně vyjmenovaných oblastech s vyšším znečištěním, lze získat ještě o pět procentních bodů státní podpory více. Občanům by mohly přidávat peníze také města a obce.

Podle Kříže půjde na kotlíkové dotace do všech krajů devět miliard korun. "Ministerstvo je postupně převede na kraje," uvedl. Výrazně pomohou k omezení znečištění z lokálních topenišť, jejichž emise polétavého prachu ovlivňují více než pětinu obyvatel a karcinogenní benzopyren přes 50 procent. Kromě významného zlepšení stavu ovzduší navíc lidé díky dotacím splní povinnost mít od září 2022 kotle vyšších emisních tříd než 1. a 2. Cílem ministerstva je vyměnit v ČR do roku 2020 až 100.000 nevyhovujících kotlů, tedy čtvrtinu, což podle Kříže způsobí skokovou změnu kvality ovzduší. Podle šéfa krajského odboru životního prostředí Martina Plíhala jsou současným hlavním problémem právě lokální zdroje. Nový zákon o ovzduší, jehož návrh v pondělí schválila vláda, umožní od ledna 2017 jejich kontroly přímo v domácnostech.

Veškeré informace i formuláře k dotacím jsou na webu kraje, který ještě letos zahájí spolu s ministerstvem v souvislosti s kotlíkovými dotacemi masivní kampaň a zároveň už organizuje semináře pro obce.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist