V Praze roste množství bioodpadu, dosud bylo svezeno víc tun než za loňský rok
"Za nárůstem objemu stojí snížení poplatku za biopopelnici a zavedení svozu tohoto typu odpadu do systému pražského odpadového hospodářství. Věřím, že v následujících letech se třídění bioodpadu stane stejně samozřejmým jako například třídění plastu," uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).
Biopopelnice je proti běžné upravena tak, aby byl odpad důkladně provzdušněn a byla z něj odváděna vlhkost. Ve spodní části je mřížka oddělující pevnou část bioodpadu od kapalné. Ta se postupně odpařuje. Do nádob lze odhazovat trávu, listí, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, čajovou sedlinu, zeminu z květináčů, štěpku z větví a keřů, piliny, hobliny, kůru, seno a slámu. Naopak tam nepatří sáčky, bioplasty, skořápky, oleje, tuky, podestýlky domácích zvířat, peří, chlupy, vlasy, uhynulá zvířata nebo mléčné výrobky.
V Praze nyní lidé platí za svoz odpadu podle velikosti nádoby a četnosti svozu. Platí i za svoz bioodpadu. Po metropoli je rozmístěno 15.914 nádob na bioodpad. Převažují menší 120litrové nad většími o objemu 240 litrů.
reklama