V sobotu zemřel Bill Mollison, jeden ze zakladatelů permakultury
Bill Mollison vyrůstal v Stanley, v patnácti letech opustil školu, aby mohl pomáhat rozjet rodinnou pekárnu a už během mládí prošel mnoha povoláními. Když pracoval jako těžař v lese, přemýšlel nad tím, co pro naši planetu znamená masivní kácení lesů, posléze z těžební společnosti odešel a začal se zabývat ochranou přírody. V té době mu v hlavě začal klíčit nápad na systém, který bude přátelský k člověku i k přírodě.
Deset let strávil na univerzitě v Tasmánii, kde později založil oddělení environmentální psychologie. Ve spolupráci s Davidem Holmgrenem položil v roce 1974 základy konceptu permakultury vydáním knihy Permakultury One. V roce 1978 z univerzity odešel a věnoval všechny své síly k podpoře systému permakultury a šíření jejích myšlenek a zásad na celém světě. Přispíval mnoha články a odbornými doporučeními pro zemědělské projekty, městské katastry a územní samosprávné celky.
V roce 1981 přijal cenu Right Livelihood Award za svou práci v environmentálním designu. Vrcholem jeho kariéry byla v roce 1988 vydaná kniha Permaculture: A Designers' Manual, dodnes uznávaná jako bible permakultury. Bill Mollison propagoval hluboký respekt k planetě a racionální přístup, jak bychom na ní mohli žít. V roce 1996 napsal svou autobiografii Travels in Dreams.
V posledních letech života vytvořil fond na podporu lektorů permakultury, určený ke vzdělávání obyvatel zejména v chudších částech světa. Založil Permaculture Research Institute of Australia, kde se učí praktický systém udržitelného využívání půdy, vody a rostlin.
Co je permakultura?
Je to systém zahrnující zemědělství, zahradnictví, architekturu a ekologii. Název se skládá ze dvou slov – permanent (trvalý) a agriculture (zemědělství). Netýká se však pouze zemědělství.
Slouží pro navrhování trvale udržitelných člověkem vytvořených produkčních systémů a využití lokálních zdrojů. Vychází z pozorování přírodních systémů a zákonů a ze zkušeností tradičního zemědělství, důležitým prvkem je ovšem také moderní vědecké a technické poznání.
Tento systém v podstatě vymyslela sama příroda. Lidé převzali její principy a vytvářejí podle nich své prostředí. To přírodě umožní zachování její rovnováhy, stability, pestrosti a lidem nabídne dostatek jídla.
reklama