https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-sobotu-zemrel-bill-mollison-jeden-ze-zakladatelu-permakultury
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V sobotu zemřel Bill Mollison, jeden ze zakladatelů permakultury

28.9.2016 01:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Bill Mollison, jeden ze zakladatelů permakultury, zemřel v sobotu 24. září 2016.
Bill Mollison, jeden ze zakladatelů permakultury, zemřel v sobotu 24. září 2016.
Bruce Charles 'Bill' Mollison byl australský vědec, přírodovědec a psycholog. Narodil se roku 1928 ve Stanley v Tasmánii a zemřel 24. září 2016 v Sisters Creek v taktéž Tasmánii. Bill Mollison spolu s Davidem Holmgrenem přišli s konceptem permakultury, trvale udržitelného produkčního systému.
 

Bill Mollison vyrůstal v Stanley, v patnácti letech opustil školu, aby mohl pomáhat rozjet rodinnou pekárnu a už během mládí prošel mnoha povoláními. Když pracoval jako těžař v lese, přemýšlel nad tím, co pro naši planetu znamená masivní kácení lesů, posléze z těžební společnosti odešel a začal se zabývat ochranou přírody. V té době mu v hlavě začal klíčit nápad na systém, který bude přátelský k člověku i k přírodě.

Deset let strávil na univerzitě v Tasmánii, kde později založil oddělení environmentální psychologie. Ve spolupráci s Davidem Holmgrenem položil v roce 1974 základy konceptu permakultury vydáním knihy Permakultury One. V roce 1978 z univerzity odešel a věnoval všechny své síly k podpoře systému permakultury a šíření jejích myšlenek a zásad na celém světě. Přispíval mnoha články a odbornými doporučeními pro zemědělské projekty, městské katastry a územní samosprávné celky.

V roce 1981 přijal cenu Right Livelihood Award za svou práci v environmentálním designu. Vrcholem jeho kariéry byla v roce 1988 vydaná kniha Permaculture: A Designers' Manual, dodnes uznávaná jako bible permakultury. Bill Mollison propagoval hluboký respekt k planetě a racionální přístup, jak bychom na ní mohli žít. V roce 1996 napsal svou autobiografii Travels in Dreams.

V posledních letech života vytvořil fond na podporu lektorů permakultury, určený ke vzdělávání obyvatel zejména v chudších částech světa. Založil Permaculture Research Institute of Australia, kde se učí praktický systém udržitelného využívání půdy, vody a rostlin.

Co je permakultura?

Je to systém zahrnující zemědělství, zahradnictví, architekturu a ekologii. Název se skládá ze dvou slov – permanent (trvalý) a agriculture (zemědělství). Netýká se však pouze zemědělství.

Slouží pro navrhování trvale udržitelných člověkem vytvořených produkčních systémů a využití lokálních zdrojů. Vychází z pozorování přírodních systémů a zákonů a ze zkušeností tradičního zemědělství, důležitým prvkem je ovšem také moderní vědecké a technické poznání.

Tento systém v podstatě vymyslela sama příroda. Lidé převzali její principy a vytvářejí podle nich své prostředí. To přírodě umožní zachování její rovnováhy, stability, pestrosti a lidem nabídne dostatek jídla.


reklama

 
Šárka Spáčilová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist