https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-zoo-brno-ukazuji-jak-vypada-more-znecistene-plastem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Zoo Brno ukazují, jak vypadá moře znečištěné plastem

26.6.2020 01:54 | BRNO (ČTK)
Zoo Brno je součástí několika projektů, iniciativ a organizací, které na znečištění moří a vod upozorňují.
Zoo Brno je součástí několika projektů, iniciativ a organizací, které na znečištění moří a vod upozorňují.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Rich Carey / Shutterstock
Návštěvníci brněnské zoo si budou moci prohlédnout, jak vypadá moře znečištěné plastovým odpadem. Netradiční akvárium s odpadky je k vidění v pavilonu Exotárium, uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč. Zoo tak chce upozornit na problém, který způsobila lidská činnost.
 

"Lidé často o znečištění vod a oceánů mluví, ale nedokáží si ho reálně představit. Je mnohem názornější, když ho mohou vidět přímo a detailně. Ukazujeme, jak to vypadá pro zvířata, když kolem nich plavou odpadky," uvedl kurátor chovu ryb, plazů a bezobratlých Zoo Brno Petr Šrámek.

V akváriu nejsou jen plastové odpadky, ale právě i ryby. Jde o kaložrouty skvrnité a okatce stříbřité. Oba druhy žijí v jihovýchodní Asii, tedy místě, které je znečištěním výrazně postižené.

"Pokud se někomu bude zdát, že plastů je v akváriu až příliš, jsou naopak místa, kam se zvířata mezi odpadky ani nevejdou. A podobné je to na plážích, což je věc, která je lidem možná bližší a spíše se s ní setkali," uvedl Šrámek.

Zoo Brno je součástí několika projektů, iniciativ a organizací, které na znečištění moří a vod upozorňují. Téma moře se objevuje například i v poslední kampani Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií s názvem Kdyby ryby. Klade si tři hlavní cíle - snížit tlak na nadměrně lovené populace ryb a podpořit spotřebu přehlížených druhů, krmit zvířata rybami z udržitelných zdrojů a také rozšířit sbírky zoo a akvárií o nové, ohrožené druhy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist