https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/valasske-klobouky-vybudovaly-soustavu-tuni-k-zadrzovani-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Valašské Klobouky vybudovaly soustavu tůní k zadržování vody

25.9.2017 08:48 | VAL. KLOBOUKY (ČTK)
Tři tůně o celkovém objemu 160 metrů krychlových jsou v lesní nivě Dešňanského potoka v lokalitě pod Svatým Hubertem.
Tři tůně o celkovém objemu 160 metrů krychlových jsou v lesní nivě Dešňanského potoka v lokalitě pod Svatým Hubertem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Valašské Klobouky na Zlínsku vybudovaly soustavu tůní k zadržování vody v přírodě. Tři tůně o celkovém objemu 160 metrů krychlových jsou v lesní nivě Dešňanského potoka v lokalitě pod Svatým Hubertem. Informovala o tom mluvčí radnice Lenka Zvonková.
 

"Tůně pod Svatým Hubertem jsou prvním zrealizovaným opatřením z devíti možných záměrů k zadržování vody ve valašskokloboucké krajině. Vytvoření biotopu s vodní a mokřadní plochou má být prospěšné k zamezení úbytku vody, který je na celém našem území evidentní. Při déletrvajících deštích pak budou tůně plnit funkci zpomalování odtoku, čímž budou preventivně působit proti povodním. Podobná opatření bych si uměl představit v každém údolí, stejně jako je tomu například v Rakousku," uvedl místostarosta Martin Janík.

Vodní plochy by se mohly stát také turistickým cílem či plochou pro rekreaci. "Tuto zajímavou lokalitu, která se nachází v blízkosti cesty na Královec a také nedaleko trasy plánované cyklostezky směrem na Brumov, bychom v budoucnu rádi rozvinuli. Uvažujeme nad vytvořením atraktivního prvku nebo areálu, například stezky pro bosé nohy," uvedla starostka Eliška Olšáková.

Město zvažovalo také další opatření k udržení vody, například poldr na Hladném Pustém či malé vodní nádrže v Záhumení, nad rybníky, na Trhovisku nebo v remízku za kotelnou. "Těmto a dalším záměrům jsme se věnovali, někde je třeba řešit vlastnické vztahy, jinde jsou vedeny technické sítě. Jejich přeložky jsou finančně nákladné, a tak se snažíme hledat další vhodné varianty," uvedl Janík.

Ve Zlínském kraji také budují nové či obnovují staré tůně ochránci přírody na Valašsku. Nejen kvůli zadržení vody v krajině, ale také kvůli zlepšení podmínek pro různé živočichy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist